Akcie je cenný papír, díky kterému má jeho majitel (akcionář) právo na podíl na majetku akciové společnosti. Práva a povinnosti upravuje obchodní zákoník, a také zákon o cenných papírech. Mimo jiné má akcionář právo i na podíl na zisku akciové společnosti (tzv. dividenda).

Akcie CFD umožňují nakoupit či prodat určité množství akcií jen na základně složení zálohy (marže), kterou je zajištěno vyúčtování obchodovaného pokynu. V případě, že se trh bude vyvíjet podle očekávání, je možnost dosažení mnohem vyšších zisků.

Jestliže je zakoupené CFD odvozené např. od akcií Apple a jeho akcie rostou, roste i hodnota CFD. V porovnání s obchodováním samotných akcií, jsou akcie CFD obchodovatelné agresivněji, ale i rizikověji.

CFD DMA

Obchodníci nejdříve neměli nárok na dividendy. Tento problém se ale podařilo obejít prostřednictvím nástroje CFD DMA. Jedná se o CFD s přímým přístupem na trh. Díky DMA je pozice CFD kontraktu vpravena do vývoje ceny akcie. Hodnota pozice tak plně následuje vývoj ceny akcie a současně investor neztrácí nárok na dividendu. A dokonce i s pákovým efektem, který zvyšuje zisky. Např. při koupi akcie se platí plná cena. Když stojí akcie $15, musí se za ní zaplatit $15. Při koupi CFD se platí pouze část ceny akcie, většinou 10 procent a zbytek půjčuje broker. Malý růst ceny akcií vyvolá velký výnos u CFD. Jak již bylo zmíněno, je to obchodování s větším rizikem, protože páka nezvyšuje pouze zisky, ale i ztráty. Při obchodování s vysokou pákou, může snadno investor přijít o celou investici i v případě malých výkyvů podkladového aktiva (akcie).

Výhody:

  • Využití pákového efektu
  • Okamžité provedení příkazu za aktuální cenu
  • Transparentní ceny
  • Příkazy se odesílají přímo na burzu
  • Likvidita je vysoká a je možnost výplaty dividend
  • Nízké provize

V porovnání s klasickým akciovým obchodováním nabízí CFD akcie mnohem vyšší rychlost vyrovnání.

U běžných majetkových cenných papírů je vyrovnání realizováno většinou během tří dnů, v případě CFD probíhá hned v rámci daného dne.

Proč zvážit obchodování do akcií CFD?

Hlavním cílem obchodování je profit na cenových rozdílech mezi prodejem a nákupem. Při investování do CFD se spekuluje na pokles ceny akcií. Proto se využívají především v období, kdy je budoucnost růstu akcií nejasná. Je to levnější, flexibilnější. Také nejsou žádné limity na počet akcií pro každou společnost.