CFD je zkratkou pro anglický výraz Contracts for diference. Tedy v překladu kontrakty o vyrovnání rozdílů.

Tento finanční nástroj patří v posledních letech mezi velmi rozšířené po celém světě a tedy i v České republice.

V rámci obchodu CFD se investoři snaží vydělávat spekulacemi o pohybu cen různých aktiv.

Ty mohou být různé, ať jde o komoditu, akcii, indexy, měnový pár a tak dále.

Jak funguje CFD obchodování

Základem CFD je spekulace o cenovém vývoji daného aktiva.  Vychází se z předpokladu, že když se CFD kontrakt kupuje, je žádoucí, aby cena aktiva vzrostla. Naopak když se CFD prodá, je důležité, aby cena aktiva klesla.  Rozdíl mezi vstupní a výstupní cenou aktiva určí výši výdělku či ztráty. Díky CFD tedy investice vždy stoprocentně kopíruje cenu vybrané akcie (obecně aktiva).

  • CFD nemají dobu expirace (na rozdíl od futures nebo opcí)
  • Není omezená doba trvání CFD kontraktu.
  • Při obchodování CFD kontraktu investujete se záměrem vydělat na cenovém rozdílu – tedy žádné akcie ani měny fyzicky nevlastníte

Podstata obchodování s CFD kontraktem

Hlavní podstata obchodování s CFD je prostá a základní definice platí pro všechna aktiva stejně. Je tedy jedno, zdali se rozhodnete obchodovat s akciemi či měnovými páry, vždy to bude o tom samém. Proto si uvedeme jednoduchý příklad na vysvětlení.

„V kontraktu aktivum nekupujete,  neboť CFD kontrakt kopíruje tržní hodnotu a budoucí vývoj. Vy tak aktivum nevlastníte a skládáte na něj pouze zálohu a máte šanci získat opravdu značný výdělek, oproti Vašemu skutečnému vkladu, viz. pákový efekt.

Příklad obchodování s CFD kontrakty:


Jestliže pořídíte jednu akcii za 1 dolar a prodáte jí za 2 dolary, tak vyděláte cenový rozdíl, který je v tomto případě 1 dolar. To samé platí právě i u komodit, měnových párů, indexů a dalších aktiv, se kterými lze obchodovat v rámci CFD.


Výhody CFD kontraktů

  • Možnost obchodovat s malým kapitálem mnohem větší kapitál. Tomuto obchodování se také říká obchodování s marží nebo pákové obchodování.  Na malých posunech ceny aktiva je možné utržit vysoké zisky (ale i ztráty).
  • Prostřednictvím krátké pozice (short position) je možné vydělávat i na poklesu ceny.
  • CFD trading vykazuje vysokou likviditu. Díky tomu je uzavírání obchodů rychlejší než u jiných instrumentů. Proto je možné spekulovat o krátkodobých výkyvech cen i v rámci hodin či minut a dosáhnout většího objemu obchodů.
  • Prostřednictvím indexových CFD získáte okamžitý přístup na světové trhy s akciemi na jediné kliknutí.