Burzovní index ukazuje, jak se vyvíjí určitý trh jako celek. Sleduje se vývoj trhu v čase a jeho tendence k dalšímu vývoji. Každý akciový i burzovní nebo mimoburzovní trh disponuje svým vlastním indexem za jednotlivé tipy cenných papírů, které jsou obchodované na trhu. Mezi nejdůležitější se řadí indexy akciové.

CFD kontrakty

Indexy se často obchodují prostřednictvím tzv. CFD kontraktů. Díky tomu je možné využívat finanční páku. To je velká výhoda, protože má investor přístup k mnohonásobně vyšším obchodům a má možnost spekulovat nejen na růst, ale i na pokles kurzu.

Obchodování s CFD patří k nejrychleji rostoucím typům investic.

Investoři mohou získat pozici na trhu a obchodovat při aktuálních tržních cenách bez toho, aby museli vlastnit podkladové aktivum. Je ovšem nutné si uvědomit i určité riziko, protože při zvýšení finanční páky se násobí.

Existuje více než 20 indexů, ze kterých je možné vybírat a často tak investoři tápají, které zvolit.

Mezi nejčastější obchodované akciové indexy patří:

  • Německý DAX – jeden z nejoblíbenějších CFD indexů mezi denními obchodníky. Zároveň patří i k nejvlivnějším indexům na trhu. Index je tvořen 30 největšími německými společnostmi, které obchodují na frankfurtské burze (BMW, Siemens, Adidas). Index DAX je používán i pro odhad trendů.
  • EURO Stoxx 50 – tento index je vhodný především pro střednědobé investory. Tento index sleduje výsledky 50 akcií ze 12 zemí eurozóny. Investoři mají výborný přehled o evropských akciových společnostech. V indexu jsou zahrnuty akcie z Belgie, Finska, Francie, Holandska, Německa, Irska, Itálie, Lucemburska, Portugalska, Řecka a Španělska. Obchodují se zde akcie světových značek, např. Airbus Group, Deutsche Bank. L’Oreal, Unilever.
  • S&P 500 – jeden z nejznámějších světových indexů tvoří skupina 500 velkých společností obchodovaných na NYSE a NASDAQ. Index je využíván jako ukazatel vývoje americké ekonomiky.
  • NASDAQ 100 – akciový index 100 amerických nefinančních společností, které jsou zaregistrované na americké burze NASDAQ. Význam společností je v tomto indexu vázán na jejich tržní kapitalizaci.
  • NIKKEI – akciový index Tokijské burzy, kde je zahrnuto 225 největších a nejvýznamnějších společností z primárního trhu.