Publikováno: v sekci: Aktuality.

Bitcoin je virtuální platidlo fungující jen na internetu a o jeho podobě rozhoduje skupina jeho uživatelů.

Hodnotu bitcoinu zatím neovlivňují státy ani centrální banky a jeho cena se odvíjí pouze od nabídky a poptávky. O regulaci této měny se ale již hovoří. Bitcoin lze nekonečně dělit, nepodléhá inflaci a konečný počet jeho virtuálních mincí je nyní stanoven na 21 milionů. Bitcoinové transakce jsou ověřovány automatickým systémem blockchain. Každou platbu pak ověřují výkonné počítače specializovaných uživatelů, tzv. těžařů.

Blockchain

Blockchain je taková elektronická účetní kniha rozprostřená mezi miliony počítačů na celém světě. Tím se má zabezpečit to, aby se nikdo nemohl do systému vloupat, zasahovat a manipulovat s ním. Podle hlavního investičního stratéga ze společnosti Allianz Global Stefana Hofrichtera Investor nemá ale bitcoin žádnou vnitřní hodnotu a dříve či později jej čeká tvrdý pád. Bitcoin je bublina a velikost nárůstu ceny bitcoinu v posledních letech nyní překonává veškeré předchozí významné epizody na finančních trzích. Například vzestup cen internetových akcií v USA zaznamenaný na konci 90. let, nebo třeba vehementně vyhnané ceny aktiv v Japonsku na přelomu 80. a 90. let. Cenová trajektorie je tak zcela učebnicovou ukázkou bubliny na finančních trzích.

Kryptoměnové burzy

Na začátku minulého roku se bitcoin obchodoval na kryptoměnových burzách okolo 1 000 dolarů. V průběhu roku cena silně rostla a v prosinci se přiblížila úrovni 20 000 dolarů. Svou roli sehrálo zahájení obchodování s termínovými kontrakty – futurem na regulovaných derivátových burzách v Chicagu. Podle části spekulantů se tak měla zvýšit důvěryhodnost bitcoinu i mezi velkými investory, třeba z investičních fondů. Objemy obchodů s futures jsou současnosti ale stále dost nízké.

Tržní hodnota

Pak cena bitcoinu se svou aktuální tržní hodnotou ve výši okolo 140 miliard dolarů prudce klesla a letos v únoru se propadla až k 8 000 dolarů. V posledních týdnech prudce kolísá a aktuálně je pod 9 000 dolary. Stefan Hofrichter ale předvídá, že nejde o cenové dno a bublina v nejbližší době jen tak nesplaskne díky přetrvávajícímu zájmu spekulantů. Ti sází na vzestup ceny bitcoinu i za využití finanční páky. V případě jejího využití se totiž jedná o tzv. obchodování na dluh, díky kterému lze následně násobit zisky, ale bohužel i ztráty. Cenové dno ale bude daleko nižší a podle něj, pád přijde, jen se neví jistě kdy.