Publikováno: v sekci: Aktuality.

ECB totálně zdeformovala trh s dluhopisy. Řecko a Česko si v současné době půjčují za stejný úrok, což je alarmující stav.

Důvěryhodnost Řecka se v očích investorů, kteří se rozhodli investovat do státních dluhopisů, poprvé od finanční krize srovnala s úrovní České republiky. Úrok požadovaný investory za půjčku oběma zemím se srovnal. Poprvé od září roku 2009 totiž nastal okamžik, kdy jsou investoři ochotni půjčit oběma zemím za stejný úrok.

Úroky

Z dat agentury Thomson Reuters vyplývá, že investoři za půjčku na 10 let požadují v obou případech roční úrok začínající na 1,4 %. Obě země ale stojí v rámci 28 zemí na opačných pólech dlužnického spektra. Měnová politika Evropské centrální banky dokázala podle ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře zdeformovat trh. Podle něj diskuze o tom, co znamená daná výše výnosu dluhopisu, nyní přestala mít význam.

ECB

ECB v září oznámila záměr ještě více uvolnit svou měnovou politiku i při zhoršení ekonomických vyhlídek zemí eurozóny. Podle mnoha ekonomů v současné době investoři v důsledku krize přestali rozlišovat reálnou rizikovost dlužníků v evropských zemích. Podle ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské úroky z dluhů klesly i v zemích, které se k finanční stabilitě a zdravým veřejným financím přibližují vzdáleně.

Řecko versus ČR

Řecko je s ohledem na velikost své ekonomiky v současné době nejvíce zadluženou unijní zemí. Na druhé straně se ČR koncem léta dostalo v žebříčku eurostatu mezi 5 nejlepších zemí. Do nedávna ale investoři mezi řeckým a českým dluhem striktně rozlišovali. Před rokem si Česko mohlo půjčit peníze za roční úrok 2 % a Řecko za 4 %. Podle ekonoma Cyrrusu Tomáše Pfeilera aktuální výnos řeckého dluhopisu pohybující se okolo 1,3 % adekvátně nekompenzuje podstupované riziko.

Dluhopisy

Politika ECB dost přispívá k poklesu úrokových nákladů v celé eurozóně. Nejvyšší úsporu představuje pro země do nedávna brané jako problémové. Hodně ušetřila třeba Itálie, která se pokládá za možný spouštěč další finanční krize. Nyní si může půjčit peníze za třetinový úrok než na začátku roku. Investory děsí klesající výnosy z dluhopisů a nakupují je i v rizikovějších zemích. Pokud se situace v jižní části eurozóny zhorší, bude podle ekonoma BH Securities Štěpána Křečka touha po vyšších ziscích velkým problémem.