Publikováno: v sekci: Aktuality.

 

Na burzu také nové vstoupí Spotify, Pinterest, Dropbox nebo Uber.

Keňa drží prvenství jako první země světa umožňující svým občanům zakoupit státní dluhopisy přes mobilní telefony. Africká země stále hledá nové způsoby pro zajištění financí a je i průkopníkem v oblasti mobilních plateb. Mobilní platby tvoří důležitou součást keňského bankovního systému. Vláda se napojí na tuto síť a umožní uživatelům mobilních telefonů obchodování se státními cennými papíry přes mobil a nemusí mít ani účet u banky.

Dluhopisy a keňský šilink

Jeden dluhopis je možno zakoupit za 3 000 keňských šilinků, což je v přepočtu 730 korun, jak uvedla centrální banka. Dluhopis bude úročen asi 10 % a jeho vlastník k němu obdrží nezdanitelný úrok každých 6 měsíců. Zdejší ministr financí Henry Rotich uvádí, že vláda nejprve učiní omezenou nabídku těchto dluhopisů v celkovém objemu 150 milionů šilinků, tedy 36,4 milionu korun za účelem otestování. Další vyšší nabídka přijde v červnu.

Společnost M-Pesa

Společnost M-Pesa je hlavní poskytovatel mobilních transakcí v Keni je. Její název svahilsky znamená peníze. Podnik má 20 milionů uživatelů a v Keni je 100 x více kiosků firmy M-Pesa než bankomatů. Keňa si v během posledních 4 let masivně půjčovala zejména na financování ambiciózního stavebního programu a výstavbu silnic a železnic. Finanční analytik Aly Khan Satchu předpokládá, že prodej dluhopisů přes mobilní telefon je pro vládu do budoucna zdrojem potenciálně levných peněz. Patrick Njoroge, guvernér centrální banky očekává, že tento nákup dluhopisů výrazně zlepší celkovou kulturu v oblasti spoření obyvatel země.

Na burzu vstoupí Spotify, Pinterest, Dropbox nebo Uber

Na burzu vstoupí i nové společnosti, jako Spotify, Pinterest, Dropbox nebo Uber. Společnost Uber se strategicky spojila s čínskou konkurenční firmou Didi Chuxing. Společnost Uber měla v Číně tohoto velmi silného konkurenta pocházejícího ze spojení dvou velkých společností, pohybující se v oblasti spolujízdy a taxislužeb. Nyní si drží si 87% podíl, respektive 99% podíl na celém trhu a pokrývá více než 400 čínských měst. Společnost Umber investovala více než 2 miliardy dolarů a rozhodla se vzdát boj a strategicky se spojila.

Uber a její vyhlídky

Společnost Uber v USA sice vydělává, ale v Číně bohužel ztrácí více než miliardu dolarů. Společnost Didi Chuxing disponovala hodnotou 25 miliard dolarů a Uber se v Číně pohyboval se silně ztrátovou pobočkou Uber China. V ní dostane Didi Churxing 20% podíl a investuje miliardu dolarů do globálního Uberu v hodnotě 68 miliard dolarů. Hodnota celé nově vzniklé čínské společnosti se udává na 35 miliard dolarů.

Do Didi Chuxing nedávno investovala miliardu dolarů společnost Apple, ale i Alibaba a Tencent. K investorům Uberu patří také mnoho významných čínských společností. Je zde i strategické partnerství mezi firmami Grab, Didi, Ola a Lyft, které chtěly bojovat proti společnosti Uber pospolu na globálním trhu. Uber oficiálně přiznal prohru v Číně, která tvoří jen menší část podílu Uberu na globálním trhu. Jde tedy o promyšlenou prohru umožňující minimalizovat budoucí ztráty na čínském trhu. Zvýšením hodnoty Uberu na 68 miliard dolarů se očekává vstup na veřejnou burzu. Společnost Uber stále drží pozici nejhodnotnějšího startupu drženého 7 let držen jen v rámci soukromých investorů.