Publikováno: v sekci: Aktuality.

Trh s kryptoměnami zažívá turbulence i velmi zajímavé časy. Burzy kryptoměn praskají ve švech a investoři nakupují a prodávají jako šílení. Prim hraje manipulace, intriky, pravdivé i nepravdivé zprávy.

Nelze si nevšimnout jistého vzorec chování. Trh je momentálně v útlumu a jde dolů. Volatilita se opravdu rapidně snížila. Už se zde neprojevují skoky o stovky miliard dolarů, jako před několika týdny. Celkový objem zobchodovaných coinů se rapidně snížil. V opravdu dobrých dnech atakoval 100 miliard dolarů, dnes je to už zase slabých 25 miliard dolarů.

Když praskne bublina

Možná se snižuje zájem o kryptoměny a všechno padá. Možná praská bublina. Tisíce procentní zisky byly neudržitelné. Momentálně se takzvaně odděluje zrno od plev a možná už za čtvrt roku vstoupíme do dalšího šíleného parabolického období, i když nyní celý kryptotrh hledá pomyslné dno. Kryptoměny ale zdaleka nekončí. Populární média s námi pěkně manipulují. Ráda straší bublinou a denně publikují poplašné články. Málokdo si ale uvědomuje, že prasknutí bubliny ve světě kryptoměn není absolutně nic výjimečného a turbulence ve světě coinů mají své neodmyslitelné místo.

Investice do kryptoměn

Do kryptoměn v současné době investují i obrovské firmy. Možná jste třeba už slyšeli o nových ASIC minerech od společnosti Samsung, kryptoměnami se zabývá Microsoft a proslýchá se, že i Alibaba. Vlády ale začínají krypto-trh regulovat. Kryptoměny se tím zlegalizují a začnou se o ně zajímat také institucionální investoři. Úskalím je, že trh s kryptoměnami momentálně klesá a důvodů je více. Mohou za ně přepálené ceny i poplašné zprávy a zastrašování ze strany vlád. Opomenout nelze ani vybírání zisků. Mnoho investorů nakoupilo Bitcoin za 2 000 USD a nyní jej může přece jenom prodat za 5x vyšší cenu. Spekulanti se snaží vydělávat na každé vzniklé vlně. Bohatí investoři s velkým kapitálem mají možnost manipulovat s trhy.

Základních typy kryptoměn

Coiny jsou měny, které slouží výhradně pro platby, tedy Bitcoin, Bcash či Litecoin. Technologické kryptoměny jsou platformy pro tvorbu decentralizovaných aplikací, jako Ethereum, NEO či Waves. Služby poskytují společnosti, které mají akcie ve formě kryptoměn, třeba Mysterium, EOS či Tezos. Pokusy, to jsou kryptoměny vyvíjející nové typy blockchainů, konsensus algoritmů či sidechainů, jako QRL a Dash. Dříve trhu dominovaly Coiny. Bitcoin už není technologický zázrak a nestíhá za mladšími a vyspělejšími konkurenty. Technologie blockchainu má nové využití. Bitcoin ale stále drží první příčku v tržní kapitalizaci, má nejlepší ekosystém a je to nástroj k obchodování s menšími kryptoměni, jako třeba Bittrex. Uvidíme, jak budou na konci roku kryptoměny vypadat.