Americké akcie posilují díky pokroku v rámci obchodní války mezi Čínou a USA. Také brexit konečně zaznamenal značný posun. Cena ropy začala klesat.
V prosinci mají vstoupit v platnost americká cla na čínské zboží uvalená v rámci obchodní války mezi mocnostmi. V případě pozitivního vývoje jednání by mohla být tato cla i zrušena. Obchodní spor s nepatrným pozitivním vývojem mezi USA a Čínou však pomohl k růstu akcií některých společností, zejména v oblasti technologií.
Británie a brexit
Dolní komora britského parlamentu začne projednávat návrh zákona s dojednanými podmínkami brexitu. Předložila jej Johnsonova vláda po dvojitém neúspěšném hlasování o dohodě Británie a EU. Přijetí zákona je nutné pro ratifikaci dohody. Opatření zahrnuje i způsob, jak bude Británie splácet EU dojednané vyrovnání finančních závazků a způsob volného režimu na irské hranici. Britské akcie se zase probouzejí a analytici z banky Morgan Stanley věří v ratifikaci dohody do konce roku.
Ceny ropy klesají
Ceny ropy v současné době kvůli neustále nedořešené obchodní dohodě mezi USA a Čínou klesají i navzdory nedávným útokům na ropné rafinerie. Futures na severomořskou ropu Brent dokonce klesly pod hranici 59 dolarů za barel. Investoři počítají s možným zvyšováním amerických zásob ropy.
Liberální strana a Justin Trudeau
Liberální strana kanadského premiéra Justina Trudeaua nyní ztratila absolutní většinu v kanadském parlamentu. Volební zisk Liberální strany je značně pod hranicí 170 z 338 poslaneckých křesel, nutných na sestavení většinového kabinetu. Liberálové se zřejmě udrží u moci s pomocí jiných stran, například sociálnědemokratické NDP nebo Zelených.
Výsledky sezóny
Za třetí čtvrtletí oznámila banka UBS propad ve výši 16 %. Švýcarská farmaceutická společnost Novartis zvýšila svůj roční výhled. Očekávány jsou výsledky britské skupiny Reckitt Benckiser Group a francouzské společnosti Thales. Maďarská centrální banka svou hlavní úrokovou sazbu zřejmě nezmění.