Solana na konci srpna překročila hranici 100 dolarů a stala se tak jednou z 10 největších kryptoměn. Kryptoměnu Solana založil v roce 2017 americký startup Solana Lab za účelem vybudovat rychlou a energeticky efektivní blockchainovou síť. Solana má svůj token SOL, což je digitální měna, kterou investoři mohou nakupovat a prodávat. Namísto akcií, což je tradiční způsob získávání kapitálu, startup Solana Lab prodává digitální tokeny. Peníze mají jít na rozvoj aplikací a platforem v oblasti rychle se rozvíjejících decentralizovaných financí.
Solana funguje jako operační systém, který může provozovat řadu finančních aplikací například pro správu a zprostředkování mikroplateb. Nabízí tak uživatelům podobné produkty jako tradiční finanční služby (spořicí účty, půjčky, pojištění či burzovní obchody) a dokáže provozovat ekosystém řady digitálních projektů zejména v oblasti decentralizovaných financí. Máte také možnost ukládání chytrých kontraktů, které lze naprogramovat tak, aby plnily transakce pouze při splnění konkrétních podmínek.
Popularita Solany však vzrůstá zejména díky funkčnosti sítě a řádově vyšší datové rychlosti. Zatímco Solana dokáže zpracovat více než padesát tisíc transakcí za sekundu, kapacita Etherea se pohybuje pouze kolem dvaceti transakcí. Tím se Solana blíží například tradiční platební síti Visa, která dokáže zpracovat více než 65 tisíc transakcí za sekundu. Aplikace stavějící na Solaně tak nemusejí řešit nejen dlouhou dobu ověřování transakcí, ale ani vysoké poplatky – u Solany činí 0,00001 dolaru, zatímco za transakci u Etherea se poplatek pohybuje leckdy okolo šesti dolarů.
I přes velké ambice má Solana stále co dělat, aby dohnala Ethereum. To má totiž výhodu, že jako programovatelný blockchain bylo na kryptoměnovém trhu první. Ethereum se navíc do budoucna chystá provést změny, které mají snížit uživatelské náklady a zrychlit transakce.
V ekosystému Solany již sice běží přes devadesát projektů z oblasti decentralizovaných financí, objem peněz v tomto blockchainu však činí necelou miliardu dolarů, zhruba 21 miliard korun. Pro srovnání – v případě Etherea to je více než 59 miliard dolarů, zhruba 1,2 bilionu korun. K nárůstu ceny SOL momentálně přispívá i mánie kolem takzvaných nezaměnitelných tokenů (NFT). Ty představují obdobu digitálních certifikátů o vlastnictví sběratelského předmětu, v tomto případě virtuálního „uměleckého díla“. Na platformě Solana se uchytila série obrázků nazvaná Znudění lidoopi, mezi jejichž kupce patří třeba i Paris Hiltonová.
Nejvíce podle tiskové zprávy zainvestovaly společnosti Andreessen Horowitz, jeden z největších startupových investorů v Silicon Valley, a hedgeový fond Polychain Capital zaměřený na kryptoměny. Solana Lab jim prodala tokeny za 314 159 262,359 dolarů, což je násobek Ludolfova čísla π (pí). Solana přináší nejvyšší zhodnocení i tuzemským investorům, mezi něž patří fond Rockaway Blockchain. Ten do ní investoval již v roce 2018, současná hodnota držení fondu se pohybuje v řádu jednotek miliard korun.