Je čas na korekci poté, co ETH během dvou týdnů sestoupila o 34%? Údaje o metrice a derivátech v řetězci říkají ano.
Investoři si na cenovou rally většinou nestěžují, s výjimkou případů, kdy graf představuje strmá rizika poklesu. Například analýza aktuálního cenového grafu Etheru (ETH) by mohla vést k závěru, že vzestupný kanál od 15. března je příliš agresivní.
Pro obchodníky je tedy přirozené, že se obávají, že ztráta podpory ve výši 3 340 dolarů by mohla vést k opětovnému testu úrovně 3 100 dolarů nebo k 12% korekci na 3 000 dolarů. Samozřejmě to do značné míry závisí na tom, jak se obchodníci umisťují spolu s on-chain metrikou sítě Ethereum.
Pro začátek, celková hodnota uzamčené sítě Ethereum (TVL) dosáhla vrcholu na 32,8 milionu ETH 23. ledna a od té doby kleslo o 20 %. TVL měří počet mincí uložených u chytrých kontraktů, včetně decentralizovaného financování (DeFi), her, NFT tržišť, sociálních sítí, sběratelských předmětů a vysokého rizika.
Průměrný transakční poplatek sítě Ethereum se navíc 16. března snížil na 8 dolarů, ale nedávno se zvýšil na 15 dolarů. Je tedy třeba vyhodnotit, zda to odráží menší použití decentralizovaných aplikací (DApps) nebo uživatelů, kteří mají prospěch z řešení škálování druhé vrstvy.
Obchodníci by měli analyzovat údaje o termínových trzích společnosti Ether, aby pochopili, v jaké pozici se nacházejí profesionální obchodníci. Čtvrtletní kontrakty jsou velrybami a tvůrci trhu preferovanými nástroji, protože se vyhýbají kolísající míře financování neustálých futures.
Základní ukazatel měří rozdíl mezi dlouhodobějšími termínovými kontrakty a současnou úrovní spotového trhu. Anualizovaná prémie Ether futures by se měla pohybovat mezi 5 % až 12 %, aby odškodnila obchodníky za „uzamčení“ peněz na dva až tři měsíce do vypršení smlouvy.
Současná termínová základna Etherea ve výši 6% se nachází mírně nad minimální prahovou hodnotou pro neutrální trh. Anualizovaná termínová prémie pod 5% je považována za nosnou, zatímco čísla nad 12% indikují neprůstřelnost.
Tato data nám říkají, že profi obchodníci zdaleka nejsou nadšení, ale v posledních několika měsících byla 4% nebo nižší základní sazba, což odráželo medvědí sentiment. Došlo tak ke zlepšení, ale ne natolik, aby to vyvolalo nadměrnou poptávku ze strany kupujících.
Abychom vyloučili externality, které mohly ovlivnit data o derivátech, měli bychom analyzovat data sítě Ethereum v řetězci. Například monitorování využití sítě nám říká, zda skutečné případy použití podporují poptávku po Ethereu.
Měření počtu aktivních adres v síti poskytuje rychlý a spolehlivý ukazatel efektivního využití. Tato metrika by samozřejmě mohla být pomýlená rostoucím přijímáním řešení druhé vrstvy, ale jako výchozí bod funguje.
Současný průměr aktivních adres 593 260 denně představuje 2% nárůst oproti době před 30 dny, ale ani zdaleka to není 857 520, které jsme viděli v květnu 2021. Data ukazují, že Ether token transakce nevykazují známky růstu, alespoň na primární vrstvě.
Obchodníci by měli přistoupit k metrikám využití dApps, ale vyhnout se výhradnímu zaměření na TVL, protože tato metrika je silně koncentrována na úvěrové platformy a decentralizované burzy (DEX), takže měření počtu aktivních adres poskytuje širší pohled.
Ethereum dApps zaznamenalo průměrný měsíční 11% pokles aktivních adres. Celkově jsou data zklamáním, protože chytrá smluvní síť byla speciálně navržena tak, aby hostovala decentralizované aplikace. Pro srovnání, dApps na síti Polygon získal 12%, zatímco Solana (SOL) zaznamenala 6% nárůst uživatelů.
Pokud nedojde ke slušnému růstu ETH transakcí a využití DAppu, denní blízká podpora za 3 340 dolarů se pravděpodobně uvolní.