Pomalý start, ale drtivý konec. Tato sportovní terminologie by se dala použít k popisu nárůstu obliby digitálních aktiv mezi lidmi. Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 uvedl na trh první kryptoměnu Bitcoin, pravděpodobně ani nedoufal, že v roce 2021 jeho děťátko spustí lavinu zájmu o kryptoměny, a to téměř ve všech zemích světa.
Oblíbenost kryptoměn stoupá
Mezinárodní výzkum zaměřující se na shromažďování a vyhodnocování informací od neinstitucionálních investorů do digitálních aktiv prováděla americká kryptoburza Gemini. Průzkum byl proveden ve Spojených státech, Latinské Americe, Asii, Evropě a Tichomoří. Výzkumu se zúčastnilo skoro 30 000 lidí z 20 zemí a samotné shromažďování dat probíhalo od listopadu 2021 do února 2022. Výsledky průzkumu ukázaly, že téměř 79 % lidí nákup některé z kryptoměn uskutečnili v loňském roce.
I geografické rozložení vlastníků digitálních aktiv může některé překvapit. Zemí, kde je kryptoměna u obyvatelstva nejoblíbenější, je Brazílie, kde 41% obyvatel podle průzkumu uvedlo, že vlastní kryptoměnu. Naopak státy, u kterých se očekával větší zájem, zklamaly. V USA je majitelem kryptoměny pouze 20% dotazovaných a ve Velké Británii pouze 18% respondentů uvedlo, že se zaměřilo na své investiční úsilí v tomto segmentu.
Výzkum zkoumal, proč lidé nakupují kryptoměny. Necelých 75% vlastníků uvedlo, že jde o dlouhodobou investici. Dalších 16 % v USA a 15 % v Evropě uvedlo, že tuto investici uskutečnilo v rámci zajištění proti inflace.