Včera se po celém světě roznesla zpráva, že Středoafrická republika (CAR) se inspirovala Salvadorem a přijala BTC jako zákonné platidlo. Po pravdě novinky nejsou přesné.
Vnitrozemský stát střední Afriky, který má více než 4 miliony obyvatel a rozlohu až 623 000 km, Bitcoin jako zákonné platidlo nepřijal, místo toho schválil zákon o regulaci kryptoměn, který má legalizovat používání kryptoměn na finančních trzích.
Justin Gourna Zacko v minulém týdnu představil návrh zákona o regulaci užívání kryptoměn, ministr digitální ekonomiky, pošt a telekomunikací, a zákonodárci v parlamentu jej navzdory opozičním protestům jednomyslně schválili.
Ministr Zacko rovněž vyjádřil přesvědčení, že investovat do kryptoměn by mohly prospět milionům uživatelů, je však třeba vzít v úvahu jejich zrádnou volatilitu.
„Kryptoměny mají tolik výhod, z nichž všechny zde nemohu zmiňovat, ale nejprve bychom museli mít právní rámce, které by každému Středoafričanovi umožnily těžit z této možnosti převodu a příjmu peněz,“ vysvětlil Justin Gourna Zacko.
Cílem nového zákona by mělo být vytvoření příznivého prostředí pro inkluzivní růst kryptosektoru v regionu, umožnění obchodníkům a podnikům provádět kryptoplatby a také možnost platit daně prostřednictvím kryptoměn.
Součástí zákona jsou také opatření pro pachatele, kteří se zapojují do kryptoprostředí nezákonné činnosti a podvodů. Takovým zločincům pak hrozí až 20 let za mřížemi a pokuta ve výši 100 000 000 až 1 000 000 000 franků od Finančního společenství Afriky (CFA).
Zákon zaměřený na regulaci kryptoměn tedy BTC jako zákonné platidlo neakceptuje, jak informovaly některé zpravodajské servery včetně časopisu Forbes, na což reagoval vzrušeně Changpeng Zhao, zakladatel a ředitel kryptoměnové burzy Binance.
Ačkoliv se tato středoafrická země chystá vydat správným směrem, Salvador stále zůstává první a jedinou zemí, která Bitcoin jako zákonné platidlo přijala.