Lukašenkův dekret společnosti láká na daňové úlevy a investice do Bitcoinu.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve výnosu nabídl velkorysé daňové úlevy a další pobídky společnostem z oboru informačních technologií, které v současné době pomohou postsovětskou zemi změnit ve vůdčí stát na poli digitálních měn. Bělorusko zlegalizovalo transakce v digitálních měnách ve snaze povzbudit růst soukromého sektoru a následně tak přilákat zahraniční investice. To vše v době propadu. Cena digitální měny bitcoin se propadla pod 13 000 dolarů, asi na 282 000 Kč z 20 000 dolarů a tato kryptoměna během 5 dnů přišla o 1/3 své hodnoty.
Digitální ekonomika
Lukašenko uvedl, že cílem dekretu o digitální ekonomice je vytvořit jedinečné konkurenční výhody pro přilákání technologií, kapitálu a talentů opravdu z celého světa. Tento dekret dá Bělorusku náskok na cestě jeho rozvoje. Prezidentův krok má povzbudit ve velké míře používání digitálních měn a touto nabídkou rozsáhlých daňových pobídek přilákat zejména podnikatele s kryptoměnou bitcoin. Kryptoměny bývají nestabilní a mají prudké pády každé čtvrtletí. Lukašenkův dekrekt představuje v běloruské ekonomice prudký zvrat, řízený vládou v sovětském stylu, s většinou podniků stále vlastněných státem a trpící závislostí zejména na ruských úvěrech a zvýhodněných cenách u surovin a energií.
Průlomový dekret
Jisté reformy mají liberalizovat alespoň část ekonomiky a následně zlepšit podnikatelské ovzduší. Pro Bělorusko jde o průlomový dekret, řekl vedoucí běloruské odbočky Microsoft Anton Mjakišev. Podnikatel a investor v informačních technologiích Viktor Prokopenja zase přirovnal podle ruské redakce BBC tento běloruský krok k digitální ekonomice vedené k používání střelného prachu ve válkách. Vtipálci žertují, že Bělorusko bude kryptosociální stát.