Ten, kdo se soustřeďuje na nákup komodit a především ropy, prožívá nyní zlaté časy. Ceny ropy jsou totiž velmi nízko, a tak se vyplatí nakupovat a čekat, až zase porostou. Jenže zatímco investoři si libují, těžařské společnosti, komoditní společnosti i přidružené firmy závislé na ropě z toho mají těžkou hlavu.
Když jsou ceny ropy vysoko, jsou těžaři velkými pány a sbíhají se k nim obrovské peníze. Teď se jejich zisky výrazně ztenčily. A nízké ceny drtivě nedopadají jen na ně. Ukazuje se, že i řada komoditních společností hodně tratí a některým dokonce hrozí krach, protože ceny této důležité suroviny se už dlouhou dobu pohybují velmi nízko. Řadu lidí by navíc asi nenapadlo, že stejně ohrožené jsou nyní i banky – ty totiž těmto firmám poskytují různé úvěry, ale firmy nemají na jejich splácení, takže i bankám hrozí, že přijdou o obrovské částky.
Pokles akcií
Tento propad se zcela logicky odráží i na cenách akcií společností, které se obchodování s ropou (ale v mnoha případech i se zemním plynem) věnují. Už začátkem roku začaly jejich akcie strmě padat dolů, a to jak v Evropě, tak i ve Spojených státech amerických. Klesají akciové indexy, komoditní tituly po celém světě stagnují. A silnou ránu dostyly třeba i společnosti Bristow a CHC, jejichž akcie stojí oproti létu 2014 pouhých 10, respektive 20 procent tehdejších částek.
Konec helikoptér?
Zajímavostí je, že nízké ceny tíží i výrobce helikoptér, kteří tyto stroje dodávají těžařům. I když by jim to teoreticky mělo prospět, výroba stagnuje, řada výrobců přemýšlí o rušení velké části objednávek. Ani těžaři nyní nevyužívají všechny helikoptéry, co dříve – před nedávnem o ně byl takový zájem, že si je museli vzájemně půjčovat a výrobci jim je ani nestačili dodávat, dnes nepoužívají okolo 20 procent svých strojů. Takže řada výrobců helikoptér se snaží přeorientovat na soukromé nebo záchranářské lety. A jejich akcie kvůli tomu strmě padají, nemluvě o dluzích, do kterých se dostávají.