Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

Afghánští obyvatelé si údajně pořizují digitální aktiva, která využívají k zachování svých úspor a ke snížení schopnosti vládnoucího Tálibánu ovlivňovat jeho finanční blahobyt. Od chvíle, kdy se militantní skupina zmocnila kontroly, se hodnota kryptografických transakcí týdně v některých případech zdvojnásobila, uvádí zpráva agentury Bloomberg.

Poptávka po digitálních měnách v Afghánistánu se údajně prudce zvýšila, neboť obyvatelé se snaží zabránit možnému zabavení jejich finančních prostředků vládou Talibanu. Digitální měny se navíc využívají k omezení vlivu Tálibánu na jeho hospodářský blahobyt. 

Podle zprávy agentury Bloomberg se někteří Afghánci snaží kupovat stabilní mince jako tether, protože jsou navázáni na americký dolar. Zpráva cituje jednoho 26letého afghánského rezidenta Habidulláha Timoriho, který podporuje tvrzení, že jeho krajané využívají k zachování úspor digitální aktiva. Řekl:

„Poptávka po kryptoměnách je vysoká. Během jiných krizí lidé ukládali své peníze a šperky do země nebo pod polštáře. Tentokrát se rozhodli, že ji ponechají pohřbenou v kryptografii.“

Zpráva cituje také dalšího 26letého Afghánce Násira Alího, který tvrdí, že 30 000 dolarů ukrytých v jeho sejfu převedl na USDT. Podle Alího byly zprávy o tom, že Tálibán dobýval domy a konfiskoval věci afghánských občanů, klíčovým faktorem, který ho přiměl přejít z fiatu na šifrovací. 

Ali dále ve svých poznámkách zveřejněných ve zprávě uvedl, že lituje, že se o kryptoměnách nedozvěděl dříve.

Vláda Talibanu mezitím od převzetí kontroly nad zemí údajně pozastavila středoškolské vzdělávání nezletilým dívkám. Skupina také požádala státní zaměstnance, aby si nechali narůst vousy, a zavedla genderovou segregaci v zábavních parcích. Jen krátce poté, co militantní skupina svrhla předchozí vládu, americká vláda zablokovala přístup k devizovým rezervám ve výši 9 miliard dolarů.

Návrat vlády Tálibánu sice vedl ke změně jmění afghánských obyvatel, ale mohl vést k prudkému nárůstu objemu transakcí, které kryptoměnové burzy zvládají. Pro ilustraci zpráva poukazuje na Maihana, burzu kryptoměn, která se dnes údajně zabývá kryptotransakcemi, jejichž hodnota se pohybuje kolem 400 000 dolarů týdně. Podle zprávy je tato hodnota více než dvojnásobná ve srovnání s tím, čím se zabýval Maihan před převzetím moci Talibanem.

Navzdory stoupající poptávce po kryptoměnách, burzy jako Maihan tvrdí, že americké sankce vůči Afghánistánu ztěžují obyvatelům nákup digitálních měn. Rezidentům, kteří nakupují u místních dešifrovacích burz, je navíc účtována provize ve výši 1,5% za každou kryptotransakci.