Publikováno: v sekci: Aktuality.

Akcie společnosti Adyen se hned v první den na burze zhodnotily o 66 %. Hodnota společnosti zprostředkovávající platby pro Netflix nebo třeba Facebook stoupla na 14,8 miliardy eur.

Společnost Adyen zpracovává platby pro Netflix, Facebook, Spotify i eBay. Společnost Adyen rozhodla, že akcie budou mít hodnotu 240 eur, tedy 6 200 korun. Na konci obchodování cena akcií stoupla o 66 %, tedy na téměř na 13 000 korun a později až na 503,90 eura. Hned první den obchodování na burze se cena více než zdvojnásobila. Tržní hodnota společnosti se zvýšila na 380,5 miliardy korun z původních 182,5 miliardy.

Společnost Adyen

Společnost Adyen působí na trhu 12 let a nevydala pro primární nabídku nové akcie. Její akcionáři nyní prodali své akcie institucionálním investorům. Pro primární nabídku bylo určeno 13,4 % akcií společnosti. Tržní hodnota společnosti se tak zvýšila na 14,8 miliardy eur z původních 7,1 miliardy eur, kterou měla při ceně 240 eur za jednu akcii. Nabídka akcií společnosti Adyen je jedním z největších vstupů technologické společnosti na burzu v poslední době. Překonala ji jen švédská společnost Spotify, jejíž nabídka nebyla tradiční primární nabídkou a společnost se rozhodla vstoupit na burzu v New Yorku.

Hlavní činnosti společnosti Adyen

Společnost Adyen zpracovává platby a prodává takzvané POS terminály, umožňující provádět bezhotovostní transakce platební kartou v kamenných obchodech. Loni společnost zpracovala platby v objemu 108 miliard eur. Proti předchozímu roku byla částka vyšší o 63 % a je již delší dobu zisková. Čistý zisk loni klesl sice na 71,3 milionu eur z 97,2 milionu vykázaném v roce 2016, její příjmy však poprvé za dobu jejího působení překonaly jednu miliardu eur.

Evropská technologická scéna

Evropská technologická scéna v posledních letech neustále roste. Stále se také objevuje velké množství takzvaných jednorožců, čímž investoři označují soukromé začínající společnosti, jejichž tržní kapitalizace činí jednu miliardu dolarů, v přepočtu asi 21,8 miliardy korun. Jedná se o společnosti pohybující se zejména v oblasti finančních technologií.

Sdílet