Šance na zisk pro investory je růst cen palladia a některých zemědělských plodin.
Pokud jste vložili své finanční prostředky do komoditních indexů, zatím se vám to jako investorům moc nevyplatilo. Hlavním důvodem je zejména propad ceny ropy. Mezi jednotlivými komoditami se však dají najít i ty, co od začátku roku zvýšily cenu o nevelkých částkách. V automobilovém průmyslu je silná poptávka, která neustále žene vzhůru ceny palladia. Palladium dokonce patří k nejrychleji rostoucím komoditám letošního roku. Velmi rychle ale i zdražují některé zemědělské plodiny
Akcie a komodity
Hlavní akciové indexy se nyní po světové finanční krizi dokázaly více než zdvojnásobit a v letošním roce už přidávají asi 10 %. Komoditní trhy ale prodělávají jedno z nejhorších období ve své historii. Hlavním důvodem je zejména vysoké zastoupení mnoha energetických surovin v indexech, kterými je měřena výkonnost komoditních trhů asi nejčastěji. Pouze tento rok již ztratil Bloomberg Commodity index 3,5 %, index S&P GSCI odepsal více než 6 %. I tak jsou komodity, které letos dokázaly investorům vydělat mnohem více než akcie.
Drahé kovy
Nejvýnosnější byly drahé kovy používané při výrobě dílů do elektromobilů a vozů se spalovacím motorem. Jde o často skloňované lithium, ruthenium, rhodium, iridium a palladium využívané v katalyzátorech místo platiny. Od začátku roku jde o nárůst ceny téměř o 1/3 na 885 dolarů za troyskou unci. Podobný vývoj se očekává i do budoucna. Palladia bude na trhu nedostatek a poptávka převýší nabídku nejen letos, ale i v dalších letech. Zlatu pomáhá nahoru i slabý dolar a jeho cena letos vzrostla téměř o 10 %. Cenu zlata netáhne vzhůru tedy jeho poptávka, ale oslabování dolaru vůči euru a dalším významným světovým měnám. Proti růstu cen zlata jde očekávané zvyšování úrokových sazeb v USA, Kanadě, Velké Británii nebo Austrálii. Čím vyšší jsou sazby, tím méně atraktivní ve srovnání s dluhopisy bude zlato pro investory. Cenu zlata ovlivní i nejistota spojená s pokrokem Severní Koreje při testování raket pro jaderné hlavice.
Potraviny
Cena směrem nahoru výrazně roste u potravin, jako je máslo, rýže či pšenice. V případě másla jde podle Potravinářské komory ČR o zvýšený zájem o produkty s mléčným tukem v Číně, Austrálii a na Novém Zélandu. Mezi komodity, kde od začátku roku více klesla, patří pomerančový koncentrát, cukr a kakao. Důvodem je přebytek nabídky díky vysokým cenám v předešlých 2 letech, kdy producenti reagovali rozšířením svých plantáží. Kakao dosáhlo svého dna a na konci roku má tuna stát 2 200 dolarů, což je o 5 % více než teď. Klíčovou surovinou táhnoucí hlavní komoditní indexy dolů, je ropa. Od počátku roku se propadla víc než o 10 %. I tak se nejvýznamnější těžařské státy v předešlém roce dohodly na omezení produkce a květnovou dohodou v tomto roce ji prodloužily o dalších 9 měsíců.