Publikováno: v sekci: Aktuality.

Obchodní válka mezi USA a Čínou pokračuje. Americký prezident Donald Trump nečekaně přitvrdil a zvyšuje clo na 25 %. Taktický krok má vylepšit americkou vyjednávací pozici.

Americký prezident Donald Trump svými dvěma tweety dokázal začátkem týdne po celém světě srazit cenu akcií. Oznámil totiž, že od pátku budou zvýšena současná cla na čínský dovoz do USA a velmi brzy uvalí clo na veškeré zboží importované z Číny. Výše cla se z 10 % zvýší na 25 %. Zboží v hodnotě 325 miliard dolarů nebylo cla doposud zatíženo. Sazba 25 % uvedená Donaldem Trumpem na Twitteru mnohé překvapila. Podle amerického prezidenta se totiž jednání o smírném ukončení vzájemných obchodních sporů příliš protahují.

Obchodní válka

Obchodní válka mezi USA a Čínou začala loni na jaře. Donald Trump vyjádřil svoji dlouhodobou nespokojenost nad skutečností, že Čína vyváží do USA zboží za mnohem vyšší částky, než se vyváží do Číny. V loňském roce bylo dosaženo amerického obchodního deficitu s Čínou v celkové hodnotě 419 miliard dolarů. Donald Trump také poukázal na čínské krádeže duševního vlastnictví amerických společností. Společnosti působící v Číně musí předat své technologické know-how partnerům, se kterými zde spolupracují.

Velký obrat

Ještě v minulém týdnu se americký ministr financí Steven Mnuchin vyjádřil, že obě strany při vyjednávání dosáhly velkého pokroku. Čínská strana však porušila slib a začala couvat z některých dříve dohodnutých podmínek. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer dodal, že Čína ustoupila od konkrétních závazků, což by zapříčinilo podstatné změny v dohodě. Jednání sice pokračují, vyšší cla ale vstoupí v platnost. Ministr financí Steven Mnuchin přesto věří, že se dohoda uzavře do konce týdne. Čína chce nyní změny vyřešit přes administrativní a regulační opatření. Dohodnuty ale byly změny zákona. Podle čínského systému jsou totiž právě změny zákona jedinou možností pro získání jakési jistoty při dodržování dohody.