Publikováno: v sekci: Aktuality.

Už je to takřka jisté, zbývá jen oficiální potvrzení úřadů. A pokud úředníci dají zelenou, brzy se uskuteční zřejmě největší obchod letošního roku. Německá chemická společnost Bayer totiž hodlá po zdlouhavých jednáních a obsáhlém smlouvání koupit a de facto převzít americkou společnost Monsanto, která vyrábí geneticky modifikované osivo.

O tom, že by chtěl Bayer koupit amerického giganta Monsanto, se mluví už delší čas. Obě strany byly víceméně pro, jednalo se především o ceně. A to nejen o hodnotě samotného obchodu, ale i o budoucích cenách akcií. To byl největší kámen úrazu a obě strany se dlouho nemohly shodnout. Začátkem září Bayer ustoupil tlaku Monsanta a zvýšil původně nabízenou cenu za jednu akcii o 2 procenta, a to na 127,5 dolaru za kus. Ale vedení Monsanta to připadalo pořád málo, takže nyní Bayer udělal ještě jeden ústupek a obě strany se konečně shodly. Hodnoty akcií budou definitivně 128 dolarů za kus. Což znamená, že celková cena tohoto obchodu by se měla pohyboval kolem 66 miliard dolarů. Pokud vše vyjde, půjde o největší kontrakt tohoto roku (i když samotné převzetí by se mělo táhnout ještě přes celý příští rok a akvizice by podle všeho měla skončit až na sklonku roku 2017).

Povolení nemusí dostat

Akcionáři obou společností jsou nadšení, ostatní investoři bystří. Tohle by i pro ně mohl být obchod snů, který by jim mohl vynést obrovské jmění a spojením obou firem by vznikl bezkonkurenčně největší a nejmocnější výrobce chemikálií a hnojiv a zároveň geneticky upravených osiv. Jenže ještě nic není jisté. I když obě společnosti našly shodu, vše ještě musí posvětit příslušné úřady. Jedná se o tak velký obchod u tak významných firem, že to bez důkladného prozkoumání cílů a současného postavení obou firem nelze odkývnout. A povolení nemají vůbec jisté – může se stát, že veškerá dlouhá jednání zkrachují právě na stopce od úřadů. Oba giganti s tím i lehce počítají, takže Bayer Monsantu slíbil, že v případě neúspěchu mu zaplatí 2 miliardy dolarů. Ale jejich akcie posilují už nyní. Všichni ovšem netrpělivě čekají na jasný a nemilosrdný ortel všemocných úředníků.

Sdílet