Publikováno: v sekci: Aktuality.

Od prosince 2017 ztratil bitcoin polovinu své hodnoty a investoři do kryptoměn hledají příčiny poklesu. Obvinění padla na investora a správce zkrachovalé burzy Mt. Gox Nobuaki Kobajašiho, který doslova vrhl na trh desítky tisíc bitcoinů.

Obavy z toho, že držitel dalších téměř 170 000 bitcoinů může potopit kurz kryptoměny, srazily cenu bitcoinu k 8 300 dolarům. Nobuaki Kobajaši původně držel téměř 200 000 bitcoinů. V průběhu letošního roku je kvůli uspokojení věřitelů prodával. Každý masivní výprodej měl cenou bitcoinu výrazně zamávat. Spekulanti se obávají, že Kobajaši s prodejem neskončil a proto tuto kryptoměnu čekají ještě horší časy. Pokles bitcoinu ale nelze přisoudit jen tomuto investorovi.

Kryptoměny

Obecně je trh kryptoměnám nakloněn. Neustále je o ně velký zájem a investoři se jen hrnou. Přijdou technologá vylepšení, která by mohly zvednout cenu. Kobajaši kvůli vyrovnání s věřiteli prodal od konce září své digitální mince bitcoin a bitcoin cash v hodnotě 400 milionů dolarů. Jejich většinu měl ale prodat letos, kdy byla cena bitcoinu v porovnání se zářím vyšší. Celkově „japonská velryba“, jak Kobajašiho přezdívá agentura Bloomberg, prodala téměř 36 000 bitcoinů a prodávala je nárazově jednou za měsíc, což mělo vést k náhlému poklesu kurzu a následnému vyvolání paniky mezi investory.

Bitcoiny

Tyto bitcoiny v hodnotě 36 000 jsou na účtu někdejší největší kryptoměnové burzy Mt. Gox, která v roce 2014 zbankrotovala. Oficiálním důvodem pádu Mt. Gox v roce 2014 bylo ale napadení hackerskými útoky, kdy burze odcizili bitcoiny v hodnotě 500 milionů dolarů. Téměř všichni věřitelé přišli o své uložené peníze. Společnost v průběhu času ze svých rezerv dokázala dostat 200 000 mincí, z nichž chce nyní vyplatit kompenzaci svým věřitelům.

 

Sdílet