Publikováno: v sekci: Aktuality.

Jsme v té části cyklu medvědího bitcoinu, kdy ti z hlavního proudu, kteří se vysmívali novému peněžnímu aktivu běžícímu v jeho vlastní distribuované síti jako ničemu jinému než ponzi pro degenerované spekulanty a narkomany, vycházejí ze dřeva, aby si nárokovali vítězství. Pokud jste věnovali pozornost titulkům, pravděpodobně jste slyšeli fráze jako: 

„Vidíte, tohle je důkaz, že bitcoin je příliš nestálý a nikdy nemůže fungovat jako uchovatel hodnoty. Kdo by chtěl ukládat hodnotu do aktiva, které tak prudce kolísá?“

„Kvůli pomalým potvrzovacím časům a množství transakcí za sekundu, které blockchain podporuje, nemůže fungovat ani jako správné médium směny.“

„Říkal jsem ti to!“

To nejsou nic víc než prázdné fráze pronesené jednotlivci, kteří se snaží potvrdit své chybné předsudky a zároveň doufají, že je to skutečně medvědí trh, který posílá bitcoin na nulu. Problém této třídy kritiků tkví v tom, že jejich pohled na bitcoin je krátkozraký, plně se zaměřuje na cenu v daném okamžiku a na to, jak rychle kolísá. I když cena je jistě důležitým aspektem a vyšší cenu lze považovat za mnohem lepší, než nižší cenu pro bitcoinery, cena sama o sobě nezachycuje základní hodnotu sítě. Základní hodnota, kterou nelze replikovat žádným jiným aktivem na planetě. Jak jsem uvedl v tweetu v horní části této stránky, bitcoin poskytuje jednotlivcům po celém světě možnost snadno přijímat, spořit a posílat peníze suverénním způsobem.

Základním hodnotovým návrhem sítě je kontrola nad těmito třemi funkcemi. Každé další peněžní aktivum na planetě nedosahuje toho, aby jednotlivcům poskytovalo takový druh kontroly, jaký může bitcoin poskytnout. Krátkodobá kolísavost cen v počátečních fázích monetizační fáze bitcoinu je něco, s čím jsem více než spokojený. Vědomí, že své peníze skutečně ovládám, je typem duševního klidu, který plně „stabilní“ monetární dobro ovládané zkorumpovanými prostředníky jednoduše nemůže zajistit.

Můžu si ověřit, že ten bitcoin, který mi posílají do peněženky, je vlastně bitcoin. 

Ten bitcoin mohu držet tak dlouho, jak chci, aniž bych riskoval, že mi banka nebo zpracovatel plateb znemožní přístup k mým prostředkům kvůli zvláštní denní době, mým politickým názorům nebo nutnosti odepřít z krachující centrální bankovní soustavy odepsání závazků.

Tato úroveň kontroly je nesmírně mocná. Navzdory nedávné a historické nestálosti cen věřím, že stále více jedinců na celé planetě si pomalu, ale jistě uvědomí základní hodnotovou nabídku této úrovně kontroly nad vlastními penězi. Ani sebevětší pundití skřípění či škodolibost nezmění vrozenou kontrolu, kterou bitcoinová síť dává jednotlivci přes jeho peníze. Umějí vřískat a smát se. Budu dál kázat a skládat.