Publikováno: v sekci: Aktuality.

Před dvěma lety začala cena bitcoinu prudce stoupat a dostala se až k částce 20 000 dolarů za jednu virtuální minci. Zda šlo o legální vzestup, rozhodne soud.

Opět se v kryptoměnové komunitě vedou debaty o tom, zda byl náhlý růst ceny bitcoinu v roce 2017 organickou záležitostí. Pozornost vzbudila i zpráva agentury Bloomberg, která informovala o výsledku výzkumu amerických akademiků, která označila jako viníka manipulujícího s cenou bitcoinu burzu Bitfinex. Ta podle nich svévolně zvedla cenu vytvářením digitálních mincí Tether navázaných na dolar, za které provozovatelé Bitfinexu skupovali bitcoiny v době hrozícího propadu ceny.

Výsledky průzkumu

Podezření Johna Griffina z Texaské univerzity a Amina Shamse z Univerzity Ohio podpořila i skutečnost, že majtelé Bitfinexu stojí současně i za vznikem Tetheru. Agentura Bloomberg zveřejnila vzápětí tvrzení odbornice na blockchain Elaine Ouové, podle kterého výzkumníci vycházejí z chybných premis a této jediné bitcoinové adrese připisují zásadní vliv na dění na celém kryptoměnovém trhu. Podle ní šlo spíše o místo, kde burza shromažďovala prostředky svých uživatelů.

Bitcoin a Tether

Mince se zkratkou USDT se v praxi chovají podobně jako žetony v kasinu a lze je směnit za peníze. I k tomu slouží navázání Tetheru na dolar v poměru 1:1. Pevnost spojení je ale zdrojem mnoha pochybností. Kryptoburzám Tether usnadňuje fungování i proto, že je složité získat spolehlivé bankovní spojení kvůli nedůvěře finančních domů a vlád ke kryptoměnám. Nárůst vygenerovaného Tetheru v době cenových výkyvů bitcoinu je podle odbornice logický. Odpovídá přílivu nových spekulantů a vyššímu zájmu o obchodování s virtuálními mincemi.

Žaloba a obchodování

Akademická studie je podkladem k žalobě na provozovatele Bitfinexu kvůli údajné manipulaci trhu. Poslední slovo tedy vyřkne soud amerického státu New York. I nadále Tether zůstává významným prvkem burzovní infrastruktury, ale čelí konkurenci jiných digitálních měn navázaných na dolar. Na Wall Street se začalo na přání americké administrativy obchodovat s kryptoměnovými deriváty. Spuštění obchodů s kontrakty ovlivnilo cenu bitcoinu ze strany největšího provozovatele derivátových burz CME a Tether nezabránil propadu kurzu bitcoinu na 3 100 dolarů.

 

Sdílet