Publikováno: v sekci: Aktuality.

Společnost Boeing se po odstavení letadel typu 737 MAX kvůli nehodám propadla do ztráty 2,9 miliardy dolarů. Připouští možnost omezení nebo zastavení výroby tohoto typu letadel.

Společnost Boeing nese následky za odstavení svých letadel. Odstavení z provozu nejprodávanějších letadel 737 MAX po dvou vážných nehodách se značně projevilo na výsledcích. Americký výrobce letadel a letecké techniky Boeing se ve druhém čtvrtletí po odstavení letadel typu 737 MAX kvůli nehodám propadl do ztráty 2,94 miliardy USD, v přepočtu 67,4 miliardy korun ve srovnání se ziskem 2,2 miliardy USD ve stejném období v loňském roce. Jde o jeho nejhlubší ztrátu za posledních 10 let.

Společnost Boeing

Předseda představenstva Dennis Muilenburg na tiskové konferenci nevyloučil, že by společnost v případě přetrvávajícího zákazu létání strojů 737 MAX mohla jejich výrobu dále omezit nebo ji dokonce zcela zastavit. K zastavení výroby strojů 737 MAX by mohlo dojít pokud by se řízení pro opětovné povolení pro výrobu této modelové série protahovalo mnohem déle, než se nyní předpokládá.

Letadla 737 MAX

Společnost také uvedla, že v souvislosti s problémy letadel 737 MAX odepíše asi 4,9 miliardy dolarů. Zatím také nezveřejní výhled na letošní rok kvůli probíhající nejistotě kolem návratu letadel 737 MAX do provozu. Očištěná ztráta na akcii nyní činila 5,82 USD. Jde ale o lepší výsledek, než předpokládali analytici, kteří podle ankety společnosti FactSet očekávali ztrátu 6,69 USD na akcii. Příjmy společnosti Boeing se propadly o 35 % na 15,75 miliardy USD, v přepočtu 361,1 miliardy korun, ale i tak překonaly dřívější odhad analytiků.

Výsledky společnosti

Vzrostly pouze příjmy obranné, vesmírné a bezpečnostní divize o 8 % a dosáhly 6,6 miliardy USD. Příjmy divize komerčních letadel klesly o 66 % na 4,72 miliardy USD, dodávky letadel odběratelům se snížily o 54 % na 90. Divize se propadla do ztráty 4,95 miliardy USD po loňském zisku 1,79 miliardy USD.

Sdílet