Už 23. června budou britští občané rozhodovat o možném odchodu své země z Evropské unie. Nejistota, jestli Velká Británie unii opravdu opustí, se na finančních trzích projevuje již nyní. A některé předpovědi analytiků do budoucna také nejsou zrovna růžové.
I když londýnská burza je zatím v klidu a investoři zběsile nenakupují ani neprodávají, otázka brexitu se projevuje jinak. V první řadě padá cena libry, která oproti euru oslabila jen za letošek o 5 procent. A podle premiéra Davida Camerona by libra po odchodu z EU mohla oslabit dokonce o 12 procent. K tomu by nejspíš došlo i ke ztrátě okolo půl milionu pracovních míst.
Pád realit
Dalším oborem, který už teď čelí krizi, je trh s realitami. Londýn byl vždy centrem obchodu a spousta institucí usilovala o to, mít v něm sídlo. Jen za letošek se tu ale obchod s realitami propadl o neuvěřitelných 47 procent. V celé Británii je to přitom minus 43 procent a okolo 40 procent poklesly i investice do realit v kontinentální Evropě.
Předpovědi se liší
A to jsme pořád v situaci, kdy ještě neproběhlo referendum. Nikdo neví, co by se dělo, pokud by se země opravdu rozhodla odejít. Neznamenalo by to ovšem, že Británie by v unii skončila ze dne na den. Začala by zdlouhavá jednání, řešení všeho možného včetně obchodních vztahů – a to by mělo trvat zhruba dva roky. Ale tato lhůta se klidně může protáhnout i na několik dalších let, kdy by Británie fakticky stále byla členem EU, ale v investorech by to vyvolávalo obrovskou nejistotu, protože by nikdo netušil, jak se vlastně vše vyvine a co politici dojednají. Žádný model, jak odchod z EU řešit, totiž dosud neexistuje.
Analytici se tak už nyní snaží odhadovat, jak by se případný odchod země odrazil na jejím hospodářství. Po dvou letech od referenda by podle některých předpovědí mohl hrubý domácí produkt země poklesnout o 3,6 procenta. Někteří hovoří dokonce o 6procentním poklesu. I v roce 2030 by přitom podle jiné studie mohl být pokles HDP mezi 1,6 a 2,2 procenta. Problémem také je, že země by musela obnovit obchodní smlouvy se svými stávajícími partnery (jde o 161 států), protože by rázem přestaly platit. Padla by pro ni i leckde nízká cla nebo vůbec žádná, protože ta jsou dojednaná přímo Evropskou unií. A strach mají také mezinárodní banky, které dosud sídlí v Londýně – v případě odchodu z EU by ztratily možnost působit v unii, takže už nyní hledají svá nová sídla někde v okolí Bruselu.
Zkrátka leckteré předpovědi jsou víc než výstražné a řada finančníků, analytiků, politiků i běžných lidí se bojí chaosu a dlouholeté nejistoty. Přesto je možné, že v referendu odpůrci Evropské unie zvítězí. Všichni pak budou jen napjatě čekat, jak vše dopadne.