Hlasování o možném vystoupení Velké Británie z Evropské unie se odehraje už ve čtvrtek 23. června a řada předních představitelů zemí EU je z toho více než nesvá. Pokud Britové rozhodnou o vystoupení, může to mít negativní dopady jak na samotnou zemi, tak i na řadu dalších věcí.
Nikdo přesně neví, co by po vystoupení z EU následovalo, jak dlouhá by byla vyjednávání ani jak konkrétně by se to odrazilo na ekonomice Velké Británie či na jejích obchodních vztazích s dalšími zeměmi. Dosud jsou k dispozici jen odhady a analýzy. Už nyní ale zaznívají hlasy i od politiků a předních ekonomů, které varují ještě před horšími následky, než o jakých mluví výzkumy.
Obří inflace
V první řadě se spekuluje o tom, jaký dopad by vystoupení z unie mohlo mít na hospodářství Velké Británie. Ta je totiž se zeměmi EU propojena dohodami o vývozu a dovozu – poté by mohlo dojít k zavedení cel a poplatků a změnám smluv. Odhady tvrdí, že by HDP země mohlo poklesnout až o 6 procent. Tamní ministr financí George Osborn ale varuje, že propad by mohl být ještě větší. A k tomu dodává, že by mohla silně vzrůst také inflace. Aby toho nebylo málo, upozorňuje Osborn i na možný propad cen nemovitostí až o bezmála 20 procent.
Růst franku
Je jasné, že pokud k brexitu skutečně dojde, musí se to nutně odrazit na kurzu britské libry, stejně jako na kurzu eura. Co už mnohým nedochází, je, že se tak vyvine i tlak na kurz švýcarského franku, který je jednou z nejpevnějších evropských měn. Ředitel švýcarské banky UBS Axel Weber se obává, že vznikne nátlak na růst kurzu franku. Stejně tak Weber naznačuje, že odchod Británie z EU může dostat euro i libru do velkých problémů. A toho se bojí i investoři a ti, co se soustředí především na forex – nikdo dnes totiž nedokáže odhadnout, jaká bude na trzích situace za týden.