Poté, co si Britové v referendu 23. června odhlasovali, že chtějí opustit Evropskou unii, začaly se ihned objevovat následky. Zemětřesení se dotklo jak kurzu libry či eura, tak se silně odrazilo i na světových trzích. A to pořád ještě není vše.
V referendu si 51,9 procent Britů odhlasovalo, že chtějí opustit Evropskou unii, načež premiér David Cameron oznámil rezignaci. Část národa slavila, část se bouřila. A Evropané se v panice začali chytat za hlavu. Nikdo totiž neví, co se teď přesně bude dít, protže pro odchod státu z EU neexistuje žádný model. Výsledky referenda tak ihned pocítila celá řada institucí, trhů i dalších subjektů.
Ztrácejí banky i trhy
Velmi zřejmé dozvuky má rozhodnutí Britů na celosvětových trzích. V USA ztrácely trhy pouhý den po hlasování 3 procenta, polská burza skončila týdenní obchodování v -11,8 procentech, japonský Nikkei ztratil 7,9 procenta, pražská burza oslabila o 4 procenta, německá burza byla o něco stabilnější, ale přesto část obchodovaných titulů dosáhla ztrát až okolo 10 procent. A to nikdo neví, co bude následovat v dalších týdnech.
Silný dopad má brexit i na velké evropské banky. Některé z nich se dostaly do ztrát až 20 procent a index evropských bank (Euro Stoxx Banks Index) v pátek intradenně klesal o 18,7 procenta, což bylo mimochodem bezmála dvakrát víc, než kolik ztrácel během celosvětové finanční krize v roce 2008. Analytici navíc očekávají, že Bank of England může sáhnout po snížení úroků a tím záporně ovlivní výsledky všech britských bank.
Pokles futures i ropy
Negativní vliv má brexit i na kurz libry, což se ale dalo očekávat. Vzápětí po oznámení výsledků začala měna padat a oslabila vůči veškerým světovým měnám. Negativní dopad to mělo také na euro. A stejně jako v případě trhů, ani tady nikdo nedokáže říct, jaký bude další vývoj. Ale pořád to ještě není vše. Klesaly i futures na velkých evropských trzích, ropa odepsala 5 procent. Naopak růst zaznamenalo zlato a posiluje také švýcarský frank, na který se investoři spoléhají snad ještě více než dříve.