Publikováno: v sekci: Aktuality.

Bitcoin a Ethereum, podle tržní hodnoty největší kryptoměny představují podle CoinMarketCap více než polovinu z 1,89 bilionu dolarů kapitalizace celého kryptosektoru, která zahrnuje tisíce digitálních projektů.

Loni Bitcoin (BTC) přinesl investorům výnos 73 % a v předchozích deseti letech měl jeho roční výnos hodnotu přes 220 %. Ethereum (ETH) přitom v roce 2021 stouplo o více než 400%. Obě digitální měny sice v minulosti dosáhly dynamických cenových výsledků, v poslední době se však potýkají s problémy.

Za posledních 24 hodin se BTC propadl o téměř 4 % a v posledním týdnu o 11%, zatímco jeho historické maximum z listopadu roku 2021 je stále o 40 % slabší. ETH se za poslední den podobně snížilo o 6,5 % a za posledních týden kleslo o 12,5%, takže zůstalo 36 % od svého maxima z listopadu.

Analytická společnost Glassnode, monitorující aktivitu ve velkých kryptoměnových sítích, zaznamenala trend, kdy se z velkých kryptoměnových burz každý měsíc v průměru 96 000 Bitcoinů přesunuje. Analytik Glassnode ve své poslední zprávě označil tento objem pohybu za „historický“, jelikož značí silný trend akumulace BTC, který byl prvně zachycen v březnu 2020.

Odklon Bitcoinu od obchodních burz znamená, že ho držitelé aktiv ukládají do vlastních digitálních peněženek, tudíž ho neprodávají. Vzhledem k tomu, že víme, že Bitcoin má konečnou dodávku 21 milionů tokenů, z toho 19 milionů již bylo vytěženo, bude nedostatek nabídek, jelikož držitelé budou nadále akumulovat své BTC. Jakmile k tomuto nabídkovému šoku dojde, cena Bitcoinu se podle Glassnode rozhodně zvýší.

Pokud se jedná o Ethereum, jeho vývojáři již několik let pracují na přechodu od mechanismu proof-of-work (PoW) k ekologicky udržitelnějšímu mechanismu proof-of-stake (PoS), který se používá pro ověřování síťových transakcí. Důležitým aspektem bude, že procento každé nově vyražené mince ETH bude spáleno, což časem sníží její nabídku a stane se podobně jako Bitcoin deflačním aktivem.

Přechod z PoW na PoS byl nazván ETH 2.0 a Ethereum Consensus Layer – poslední název je „Ethereum Merge“. Očekává se, že tento update zvýší počet transakcí za sekundu, sníží náklady každého převodu, zlepší celosvětovou škálovatelnost sítě a zkrátí dobu vypořádání.

Dlouho očekávaná modernizace by měla být zavedena již letos v červnu nebo někdy na podzim a měla by mít dlouhodobě pozitivní dopad na cenu ETH.