Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

Ve středu vzrostla cena BTC asi o 6 % poté, co dle očekávání zvýšil Federální rezervní systém sazby o půl bodu, což byl největší nárůst za posledních přibližně 20 let. 

Bitcoin začal růst již před koncem zasedání Federálního výboru pro volný trh. Navýšení sazeb o půl bodu bylo mnohými očekáváno. Jeho zvýšení se zrychlilo poté, co Jerome Powell, předseda Fedu zavrhl možnost zvýšení o 75 bazických bodů.

„Zvýšení o 75 bazických bodů není něco, o čem by výbor aktivně uvažoval,“ uvedl Powell. „Myslím, že očekávání jsou taková, že začneme pozorovat, víte, vyrovnávání inflace.“

Mezi Powellovými odpoledními poznámkami se BTC dostal až na 40 002,75 dolarů. Společně s ním vzrostla i kryptoaktiva napříč trhem.

„Jakékoli pokyny FOMC, které by nezahrnovaly zvýšení úrokových sazeb o 0,75 %, by byly pro krypto i akcie býčí,“ řekl Nick Mancini, ředitel výzkumu na platformě pro analýzu kryptosentimentu Trade The Chain. „Domníváme se, že trh si pro rok 2022 stanovil cenu pokračujícího zvyšování sazeb o 0,25 % až 0,50 % směrem dopředu. To dává trhu jistotu, která následně plodí býčí cenovou akci.“

Joe Orsini, ředitel výzkumu v Eaglebrook Advisors, poznamenal, že při inflaci na čtyřicetiletých maximech očekává trh nejvíce agresivní plán zpřísnění ve stejném období.

„Tato očekávání vytvářejí předpoklady pro ‚ne až tak špatnou‘ rally, pokud by se Fed stal méně jestřábím, než se předpokládalo,“ uvedl pro CNBC. „Prvním náznakem toho byl dnešní den, kdy Powell vyloučil zvýšení o 75 bazických bodů – to odstartovalo rally, kterou vidíme dnes odpoledne.“

Bitcoin se usilovně snaží najít cestu zpět ke svému listopadovému maximu okolo 68 tisíc dolarů, neboť riziková aktiva byla po celý rok zasažena narůstající inflací, válkou na Ukrajině a zpřísněnou politikou Fedu. Proklamovaná volatilita kryptoměny však v blízké době poklesla, hluboko pod úroveň akcií některých technologických drahoušků, jako například Netflix, PayPal a Meta Platforms, neboť se od začátku tohoto roku obchoduje v úzkém rozmezí mezi přibližně 38 000 a 42 000 dolary.

„Pokud se objeví známky toho, že inflace dosahuje vrcholu, má Fed určitý prostor k tomu, aby projevil trpělivost,“ dodal Orsini. „Méně agresivní politika zpřísňování by byla býčí pro bitcoin, ether a digitální aktiva, která se nadále odrážejí hůře než tradiční akcie.“

BTC odraz se časově shodoval se vzestupem na širším akciovém trhu. Index S&P 500 nakonec uzavřel o 2,9 % výše, mezitím Nasdaq získal přes 3 %. 

Bitcoin, který zůstává v čele cenových opatření na celém trhu s kryptoměnami, rovněž nadále silně koreluje s pohyby na akciových trzích.