Ve chvíli, kdy celý svět investuje do zelené energie, by se mohlo zdát, že jde Česká republika tak trochu proti proudu. Jde ale o to, zda nejde o slepou uličku. Vyrobit takzvaně zelenou energii není jen tak. V mnoha případech není tak úplně zelená. ČR se hodlá stát jaderným lídrem Evropy.
Většina celosvětových investic v oblasti světové energetiky míří do zelené energie. Nové uhelné zdroje se nestaví, plynových a jaderných není mnoho. Česká republika se však vydává zcela jiným směrem. Výstavba obnovitelných zdrojů neprobíhá. Plány ministerstva průmyslu na rozvoj zelené energetiky do roku 2030 nejsou nijak velké. Navíc se jedná o novém reaktoru v Dukovanech. Podle ministryně průmyslu Marty Novákové se jádro postaví a staneme se v EU lídrem v jaderné energetice. O tom, že větrné elektrárny mění klima, vodní elektrárny jsou omezené, sluneční kolektory se prakticky nedají ekologicky zlikvidovat a plní plochy úrodné půdy se moc nehovoří. Všechny zelené zdroje jsou navíc závislé na počasí a energii neumíme stále dostatečně uchovat.
XV. Mezinárodní energetické fórum
Fórum se konalo v Praze 13. a 14. března. Hlavními tématy byla budoucnost české energetiky, rozvoj přenosových soustav, rozvoj nových technologií a transformace energetických trhů. Představitelé významných společností z oboru, politici a zástupci českých i evropských regulátorů hledali společnou řeč. ČR se ve svém plánu zavázala, že bude podíl obnovitelných zdrojů ke konci roku 2030 v České republice tvořit 20,8 % celkové spotřeby. To je pro zástupce Komory obnovitelných zdrojů málo. Před rokem a půl byl podíl v ČR asi 15 %. Šéf komory obnovitelných zdrojů Štěpán Chalupa dlouhodobě požaduje podíl kolem 24 %.
Jaderná energetika v Evropě
Nový jaderný blok staví Francie, Finsko, Slovensko a Velká Británie. Maďarsko se chystá. Od jádra se naopak odvrací Německo, které poslední reaktor odpojí v roce 2022. Co bude dělat ale dál, nikdo neví. Zdroje mu budou citelně chybět. ČR pracuje na aktualizované verzi státní energetické koncepce, neboť tu z roku 2015, označovali experti již od počátku za zastaralou. Není v ní prostor na úspory a menší decentralizované, zelené zdroje. V lednu také ministerstvo odeslalo Evropské komisi Národní klimatický plán, jako všechny ostatní členské státy. Komise bude počítat, zda to stačí na celoevropský cíl podílu obnovitelných zdrojů 32 %.