Publikováno: v sekci: Aktuality.

Investoři v USA zažívají zlaté časy, protože tamní akcie se už poněkolikáté v posledních čtrnácti dnech posunuly na nová historická maxima. Wall Street přitom roste už čtyři týdny v kuse. Podívejme se proto na toto dění blíže a porovnejme ho také se situací na jiných trzích.

Wall Street je světovou špičkou, a to, co se tam odehrává, má dopad na obchody po celém světě. Nyní se USA daří víc než kdy jindy. Index S&P si připisuje 0,33 procenta, DJIA je v plusu 0,17 procenta, Nasdaq stoupl o 0,51 procenta. Nálada je tu velmi pozitivní, a i když probíhá výsledková sezóna, zprávy od velkých firem jsou kladné, takže akcie neustále posilují.

Posilují telekomunikace a utility

Jak jsou na tom největší obchodované společnosti? Letecká firma American Airlines oznámila, že měla mnohem nižší náklady na palivo a její akcie se po zveřejnění výsledků dostaly na tříměsíční maxima, připsaly si 3,69 procenta. Velmi se dařilo těžařské společnosti Southwestern Energy, která obnovuje těžbu, protože ceny ropy a plynu opět stoupají. Akcie firmy si připsaly 8,63 procenta, a i když se společnost kvůli krizi v oboru dostala během dvou let na 30 procent své původní hodnoty, možná se jí blýská na lepší časy. Společnost Visa dosáhla po zveřejnění výsledků za třetí kvartál růstu cen akcií o bezmála půl procenta, AT&T si připsala 1,29 procenta. Jediným zklamáním byly pro investory výsledky General Electric, které sice byly lepší, než se očekávalo, ale ne o dost, takže akcie konglomerátu rázem poklesly o více než 2 procenta.

Německo i Polsko v záporu

Pro srovnání se krátce podívejme i do Evropy. Polský index WIG30 oslabil o 0,3 procenta na 2 031 bodů. Dolů ho táhla softwarová společnost Asseco, jejíž akcie poklesly o 3,6 procenta, nedařilo se ani chemičce Grupa Azoty, která si odepsala 2,7 procenta. Rostly naopak uhelné společnosti Bogdanka (+3,9 %) nebo JSW (+3,8 %).

Mírně klesal i německý index DAX (o 0,09 procenta), který s koncem týdne uzavřel na hodnotě 10 147,46. Ve střední Evropě to bylo lepší akorát v Česku, kde pražská burza už posedmé za sebou posílila a index PX tak vzrostl o 0,44 procent na 891 bodů.

Sdílet