Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

Cardano dnes vzrostlo o 27 % z důvodu dlouho očekávaného upgradu hardforku Vasil, který bude spuštěn v červnu.

Klíčové věci

  • Cardano dnes vzrostlo o více než 27 % a předstihlo Ripple a stalo se šestou největší kryptoměnou na trhu.
  • Shromáždění předchází velmi očekávané aktualizaci hardforku Vasil, od které se očekává, že zlepší propustnost a efektivitu sítě.
  • Vydání Vasil testnetu je naplánováno na 2. června a spuštění mainnetu je plánováno na 29. června.

Globální kryptotrh zažívá malou úlevovou rally. Cardano vede skoky s 27% nárůstem ceny, předstihlo Ripple a stalo se šestou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace.

Cardano Flips Ripple

Cardano překonává většinu trhu s kryptoměnami.

Token ADA kontraktového blockchainu za den posílil o 27 % uprostřed celotržního odrazu, překonal Ripple a znovu získal své místo jako šestá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace. Rally přichází před velmi očekávaným vylepšením hardforku Vasil od Cardana; blockchain je naplánován na vydání testnetu 2. června se spuštěním mainnetu 29. června. Po úplném vydání bude upgrade Vasil představovat nejvýznamnější přepracování sítě od hardforku Alonzo v září 2021.

Zatímco upgrade Alonzo poskytl Cardanu možnosti chytrého uzavírání smluv a odemkl řadu nových případů použití DeFi, nadcházející hardfork Vasil údajně zlepší škálovatelnost a použitelnost sítě. Konkrétně Vasil zahrne čtyři návrhy vylepšení Cardano, CIP31, CIP32, CIP33 a CIP40, které mají přehodnotit logiku toho, jak jsou skripty Cardano’s Plutus odesílány do blockchainu. Společně mají upgrady CIP snížit transakční poplatky, zlepšit propustnost a decentralizaci sítě a vyřešit takzvaný problém „souběhu“, který doposud vážně narušil škálovatelnost aplikací na blockchainu.

Přestože Cardano bylo jedním z prvních konkurentů Etherea založených na chytrých smlouvách, kteří vstoupili na trh v roce 2017, z hlediska ekosystému si vedl výrazně hůře než většina jeho protějšků. Spustil funkce inteligentních kontraktů dlouho poté, co jiné blockchainy jako Solana již vybudovaly své vlastní ekosystémy DeFi a NFT, a o osm měsíců později stále zaznamenává výrazně menší aktivitu než většina ostatních předních sítí vrstvy 1. Podle údajů od Defi Llama má Cardano ve svých decentralizovaných aplikacích uzavřenou celkovou hodnotu kolem 158 milionů dolarů, což je asi 25krát méně než Solana a 455krát méně než Ethereum. Je zajímavé, že tržní kapitalizace Etherea je asi 11krát větší než tržní kapitalizace Etherea navzdory významnému náskoku, který má v prostoru DeFi.

ADA se v současné době obchoduje za přibližně 0,66 USD, což je nárůst o přibližně 27 % z dnešního minima 0,51 USD. To znamená, že tržní kapitalizace Cardana je asi 22,3 miliardy dolarů.