Publikováno: v sekci: Aktuality.

Cena Bitcoinu se nyní poprvé od loňského léta dostala nad hranici 8 000 amerických dolarů. Od začátku roku se téměř zdvojnásobila. Tržní hodnota nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny se pohybuje kolem 140 miliard dolarů.

Důvody velmi rychlého a prudkého nárůstu Bitcoinu jsou stále nejasné a co stojí za jeho růstem přesně nevědí ani analytici a ekonomové. Na trhu se nyní objevila celá řada různých vysvětlení. Investorský guru Warren Buffett tvrdí, že Bitcoin sám o sobě nemá žádnou hodnotu. Označil největší kryptoměnu v podobě Bitcoinu za klam. V momentě, kdy se Bitcoin propadal asi ma1/4 svého předchozího maxima pokračuje ve svých skeptických výrocích o kryptoměnách. Jeho názor se nemění.

Bitcoin a jeho nejasný vývoj

Velmi známý švýcarský investor Mark Faber naopak nakoupil své první kryptomince v době, kdy dosáhl letos Bitcoin velkého propadu. Vyjádřil se, že Bitcoin koupil proto, aby svět kryptoměn lépe poznal a mohl do něj proniknout. Podle něj je možné, ale vůbec není jisté, že se z Bitcoinu stane standardem pro peněžní převody, jak jiní Tvrdí a věří. Situace se nedá odhadnout.

Cena Bitcoinu stoupá

Bitcoin nyní patří mezi letošní nejvýnosnější aktiva. V posledním týdnu posílil o 127 % a jeho hodnota prolomila hranici 8 000 amerických dolarů. Po loňském pádu se opět zotavil. Kryptoměna je na nejvyšší hodnotě od loňského září. Hodnota činí v přepočtu asi 183 000 korun. Kryptoaktivum, které se drželo na 124 miliardách dolarů zaznamenalo za 24 hodin objem obchodů za 26,7 miliardy dolarů. Celkově pak Bitcoin posílil za poslední 3 měsíce o 127 % a o 60 % za poslední měsíc.

FB a jeho kryptoměna

Největší sociální síť Facebook chce vlastní virtuální měnu. Kredity doposud sloužily k nákupům virtuálních produktů ve hrách. Nyní hodlá vytvořit samostatnou kryptoměnu dostupnou uživatelům Facebooku, WhatsAppu a Instagramu. Vlastní měnou založenou na blockchainu by konkuroval kartovým asociacím MasterCard a Visa třeba během zprostředkování bezhotovostních plateb mezi koncovými uživateli a při platbách obchodníkům za zboží. Výhodou platebního systému mají být nižší poplatky než nynější 2 až 3 % u kreditních karet. Facebook má velkou uživatelskou základnu a je propojen s on-line obchody a službami. Ty podporují ověření identity uživatelů a zákazníků přes FB.

Sdílet