Publikováno: v sekci: Aktuality.

Ke zvýšení ceny ropy přispívá zejména uvolňování karanténních opatření a snižování její těžby na trhu. To převažuje nad sporem USA a Číny ohledně původu koronaviru.

Cena severomořské ropy Brent v minulých dnech stoupla o 1,3 % na 26,79 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu stoupla o 2,8 % na 20,33 dolarů za barel. Světová poptávka po ropě v měsíci dubnu klesla asi o 30 % a očekává se, že slabá poptávka po této surovině přetrvá v řádu měsíců.

Poptávka po ropě

Šéf společnosti Lipow Oil Associates Andy Lipow situaci komentoval. Napříč celým světem se podle něj zvolna začínají otevírat podniky, což mírně zvyšuje poptávku po ropě. Skupina OPEC+ navíc současně snižuje těžbu. Americká investiční banka Goldman Sachs v příštím roce počítá s výrazným růstem cen ropy. Ten se podle ní dostaví díky výraznému omezování produkce suroviny v hlavních těžebních zemích. Podle analytického týmu banky cenu ovlivní i zmíněný postupný růst poptávky po ropě, jakmile se začne postupně obnovovat ekonomická aktivita firem.

Cena ropy

Ropa Brent je určující pro stanovování cen této suroviny v celém světě. Podle analytického týmu Goldman Sachs Equity Research se cena v průměru zvýší na 55,63 USD za barel. Banka počítala s mírnějším růstem v průměru na 52,50 USD. V případě americké lehké ropy West Texas Intermediate – WTI analytici zvýšili očekávanou průměrnou cenu na 51,38 USD z původních 48,50 USD za barel.

Vývoj ceny ropy

Cenu ropy ale táhne směrem dolů také napětí mezi Spojenými státy americkými a Čínou. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo k tomu uvedl, že existuje značné množství důkazů o tom, že nový koronavirus vznikl v čínské laboratoři. Podle vyjádření amerického ministra financí Stevena Mnuchina bude obchodní smlouva se Spojenými státy pro Čínu přínosná. Očekává do budoucna oživení trhu s ropou a věří, že americká vláda hledá pro uskladnění ropy další možnosti a kapacity

 

 

Sdílet