Publikováno: v sekci: Aktuality.

Na českém trhu stoupají ceny průmyslových výrobců a dynamika v měsíci dubnu zůstala nezměněná.

České ceny průmyslových výrobců si i nadále do budoucna zachovávají svou úspěšnou dynamiku z dob minulých. Na českém trhu byly zveřejněny ceny průmyslových výrobců za duben. Očekávané tempo jejich meziroční dynamiky se i nadále dokázalo udržet na stejně nízké úrovni, jako tomu bylo v měsíci březnu. Za vyšším meziměsíčním růstem můžeme vidět zejména dynamický nárůst mezd na tuzemské trhu a současně také vyšší ceny ropy ve světě. České koruně ale ani tato statistika do budoucnosti nedodá impuls k dalšímu růstu.

Regionální měny

Regionálním měnám se v posledních dnech příliš nedařilo, i když žádné makroekonomické statistiky zveřejněny nebyly. Česká koruna během posledních dnů zlevnila vůči dolaru o 0,3 % a pohybuje se kolem částky na 21,70 CZK/USD. České koruně se nedařilo ani vůči euru, kde také ztratila téměř 7 haléřů. Proto se pak posunula znovu zpět k cenové hladině 25,60 CZK/EUR. Polský zlotý pak také oslabil vůči euru o téměř o 0,5 % na 4,3 PLN/EUR. Na této hladině pak zkorigoval kompletně své zisky z posledního předchozího období.

Polská měna

Polské měně může pomoci velmi dobrá statistika zaznamenaná na trhu práce. V oblasti polské mzdy i zaměstnanosti je zaznamenán již několik měsíců za sebou růst dostatečně svižným tempem a ani měsíc duben nebude žádnou výjimkou. Ekonomický růst polského trhu je ta víc než znatelný.

Německá měna

Ceny německých průmyslových výrobců během měsíce dubna svou dynamiku meziročně zrychlily a následně také současně mírně překonaly celková očekávání trhu. Za takovým vývojem můžeme sledovat zejména vyšší cenu ropy na světových trzích a v druhé polovině měsíce dubna také o něco slabší vývoj eura. V růstu německého PPI se současně odráží i rostoucí náklady práce v souvislosti s nárůstem mezd.

Nárůst registrace automobilů

Nejdůležitější statistiku můžeme sledovat v počtu nově registrovaných automobilů v Evropské Unii. Dubnová čísla velmi výrazně zkorigovala březnový propad a následkem toho se snížily na trhu dřívější obavy z předčasného poklesu v oblasti globální poptávky po automobilech. Překvapením byl především vývoj chování podnikatelů z Philadelphie, kde trh vzrostl na své roční maximum.

Sdílet