Ten, kdo se na burze zaměřuje na obchodování s komoditami, by měl zbystřit. V uplynulém týdnu se ukázalo, že ceny komodit jdou stále nahoru. Nejvíc přitom stoupá zemní plyn (v pátek 5.2. se jeho ceny zvýšila už o 4,7 %) a následuje ho ropa (cena za barel vzrostla o 1,8 %). Za změny cen mohou hlavně údaje z USA informující o aktuálních zásobách těchto dvou komodit.
V zájmu investorů jsou nejen výše zmiňované a velmi ceněné suroviny, ale hodně se obchoduje také s mědí, zlatem, stříbrem nebo kukuřicí a pšenicí. U drtivé většiny z nich ovšem nezaznamenáváme povážlivé výkyvy cen, například u kukuřice a zlata jsou pohyby takřka nulové. Zato třeba měď stoupá a její cena se v uplynulém týdnu zvedla už o více než jedno procento, takže za jednu libru nyní zaplatíme 2,08 dolaru. Větší růst v kategorii kovů zaznamenáváme také u stříbra, kde cena stoupla nejprve o 0,6 % a poté o 0,27 %, takže jedna unce stojí nyní 14,89 dolaru.
Zásoby ropy rostou
Drtivá většina investorů se ale zajímá především o ropu. A u té cena celkem významně roste. Jeden barel stojí 32,11 dolarů. A proč se její ceny nyní zvedly? Na vině jsou data z USA, kde byly oznámeny aktuální zásoby surové ropy. Ty se podle EIA zvýšily o 7,8 milionu barelů a v současnosti je tak na světě uschováno mnohem více ropy, než investoři očekávali.
Zato u zemního plynu byl ke 29. lednu zaznamenán pokles zásob. A svět akcií na to velmi rychle zareagoval. Cena zemního plynu se na burzách značně zvýšila, a to v během prvního únorového týdne o 4,67 % (později se zvýšení počítalo už jen na 3,75 %). Jasné ale je, že podle EIA se světové zásoby zemního plynu snížily o 153 miliard kubických stop.
Na tato nejnovější data reagují všechny světové burzy a tak můžeme jen napjatě očekávat, co přinesou další obchodování a kam cena půjde dál.