Publikováno: v sekci: Aktuality.

V loňském roce poklesla české produkce na 20,32 milionu hektolitrů po pěti letech růstu.  

Výstav českých pivovarů meziročně klesl po 5. letech růstu. Snížil se o 0,7 % na 20,32 milionu hektolitrů zejména kvůli poklesu výroby pro domácí trh. Prodeje v ČR se snížily o 2,1 % na 16,04 milionu hektolitrů. Česká spotřeba piva loni klesla o 5 litrů na osobu a činila 138 litrů na osobu. Export pivovarnický trh se zvýšil o 4,5 %. Za poklesem stojí nárůst státní regulace a protikuřácký zákon se zákazem kouření v restauracích. Za loňské špatné výsledky mohou regulace a velká byrokracie komplikující podnikatelům živnost, což také dopadá na českou pivní kulturu. Trh se relativně vyrovnal s elektronickou evidencí tržeb.

Pivo v České republice

Po několika dekádách převládl prodej 11 a 12 stupňových piv nad výčepními pivy, která si v současné době drží 46,5 % podílu. Meziročně o 30 % na 301.000 hektolitrů vzrostla výroba pivních mixů v podobě míchaných nápojů na bázi piva. Zájem veřejnosti je o pivo v plechovkách, kterých se loni meziročně prodalo o 37 % více, a zabírají 9 % trhu. O 8 % se loni zvýšily prodeje tankového piva, která tvořila 4 % výroby. O 3 % se lépe prodávalo pivo v plastových lahvích, které stouplo na 12 %. Klesla poptávka po lahvovém pivu o 4 % a sudového o 7 %, s podílem 4 a 35 % tržního podílu. Stále více se prodává pivo balené oproti točenému pivu, kde je loňský poměr 62 ku 38 %.

Export a import piva

Export piva loni vzrostl na 4,6 milionu hektolitrů, meziročně se zpomalilo tempo růstu do zemí EU na 2 % a nejvíc se vozí na Slovensko, do Německa a Polska. Vývoz do třetích zemí vzrostl o 18 %, nejvíce do Ruska, Koreje a USA. O 2,3 % loni vzrostl meziročně i dovoz piva, je ale na nejnižší úrovni v Evropě. Nejvíc piva se dovezlo z Polska, Mexika a Srbska.

Produkce českého sladu

Vloni vzrostla produkce českého sladu o 0,5 % na 546.500 tun. Do zahraničí se ho vyvezlo 236.995 tun, kdy šlo o meziroční snížení o 11,5 %, zejména do Polska a Německa, nově i do Rakouska a Japonska. Vývoz klesl do Polska, Maďarska a Velké Británie. Český slad se vyváží do 51 zemí a ČR je mezi výrobci sladu v EU na 5. místě. Svaz sdružuje 26 pivovarských společností, 6 sladoven a 19 přispívajících členů, jako chmelaři a výrobci pivního skla. Největší české pivovary jsou Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen, Heineken ČR a národní podnik Budějovický Budvar.

 

 

Sdílet