Publikováno: v sekci: Aktuality.

V energetické společnosti ČEZ se toho za poslední týden událo mnoho nového a zajímavého, o čem by investoři a obchodníci rozhodně měli vědět. V první řadě vedení firmy schválilo vyplacení dividendy a oznámilo její výši. A pak prozradilo, že podává nezávaznou nabídku na koupi polských tepláren.

Podívejme se na dění v ČEZu podrobněji, protože o akcie této firmy je na burze vždy velký zájem a jejich ceny nejsou zrovna nízké. Navíc kdo vlastní alespoň pár akcií tohoto gigantu, může se obvykle těšit na výdělek. A stejně je tomu i letos, kdy vedení společnosti oficiální potvrdilo, že vyplatí dividendy, a to konkrétně ve výši 40 korun na akcii. Členové valné hromady navíc upřesnili, že vyplácení dividend začne od 1. srpna letošního roku, přičemž nárok na výplatu mají vlastníci akcií obchodovaných na burze do 7. června. Pokud nevíte, zda je slibovaných 40 korun na akcii hodně nebo málo, tak vězte, že jde o devítiprocentní výnos.

Zájem o teplárny

A to pořád ještě není vše. Už před časem se začalo proslýchat, že ČEZ, který působí i v jiných zemích než v Česku, má zájem o koupi polských tepláren. Teď už je to oficiální, i když pořád ještě není jisté, zda se koupě podaří. Společnost ale prozradila, že podala nezávaznou nabídku na koupi aktiv polských teplárenských společností a navíc i na koupi servisní společnosti, které všechny vlastní francouzská firma EDF. Jde konkrétně o čtyři teplárny a k tomu čtyři teplárny s distribucí tepla, plus o servisní firmy. Celkem by mělo jít o elektrické zdroje o kapacitě 1,4 GW a tepelné zdroje o kapacitě 4,4 GW. V Polsku jde o jedny z největších dodavatelů a výrobců tepla, takže pro ČEZ by to byl velmi výnosný obchod. Důležité je, aby tu nenarazil podobně jako v Bulharsku, kde společnost obvinili, že zneužívá svého dominantního postavení.

Sdílet