Kauza obecně prospěšné společnosti Energie pod kontrolou – EPK, se dotýká i energetické společnosti ČEZ.
Prostřednictvím EPK se totiž měly dodávat levné energie školám, městům a obcím. Jenže při tom se v EPK utopily peníze. A to tak, že za dodané energie se neplatilo. Případem se zabývá policie. Původním klientům EPK teď dodává elektřinu dceřiná firma skupiny ČEZ. Nejvíce si na to stěžuje podnikatel šéf firmy Amper Market Jan Palašňák. Tato společnost je v kauze největším věřitelem. Projekt obecně prospěšné společnosti Energie pod kontrolou – EPK spočíval v dodávce energií přes jednoho zprostředkovatele. Jejím prostřednictvím odebíralo energie, tedy elektřinu i plyn asi 1 100 subjektů, jako obce, menší města a školy.
ČEZ a politika
Svou roli v projektu sehráli i politici KDU-ČSL. V letech 2011 až 2014 byl předsedou správní rady EPK lidovec a jeden ze sponzorů strany David Olejníček. V letech 2012 až 2015 zasedal v dozorčí radě také místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek nyní kandidující jako sedmička kandidátky KDU-ČSL za JM kraj. Potíže se objevily v roce 2015 a od té doby se poměry v EPK zabývá i policie. Společnost se opožďovala s platbami dodavatelům energií. Klienti si stěžovali i na špatnou úroveň služeb. Ředitele Davida Tejmla kriminalisté obvinili kvůli zpronevěře 46 milionů korun, které měl systematicky od konce roku 2012 z firmy vyvádět. Krachující společnost má více než 400 věřitelů a po EPK nárokují pohledávky ve výši 241 milionů korun.
Amper Market
Největším věřitelem je společnost Amper Market. Ta v letech 2013 až 2015 dodávala EPK elektřinu a po společnosti si nárokuje 74 milionů korun. Ředitel Amper Market Jan Palaščák upozorňuje, že EPK v době počátků problémů s policií převedla jeho klienty k jinému dodavateli k firmě Energie Pro. Šlo o 1 100 organizací a 7 000 odběrných míst elektřiny a plynu. Jde o města, obce, mateřské i základní školy či sportovní oddíly. Tito klienti tvořili asi 2 % z obratu, který je asi 3 miliardy korun. Portfolio tvořilo část majetku skupiny EPK a ten byl tajně v říjnu a listopadu 2015 vyveden na úkor všech věřitelů do Energie Pro. Navíc za to EPK poslala do Energie Pro 11 milionů korun místo, aby EPK od Energie Pro inkasovala v řádu desítek milionů korun
Právní obrana k ničemu
Společnost se bránila všemi právními prostředky a to včetně výzvy Energii Pro k upuštění tohoto jednání. Na tu ale Energie Pro nereagovala. Proběhlo informování orgánů činných v trestním řízení i trestní oznámení. Nastavení procesů v systému Operátora trhu krádež portfolia umožňuje a zasáhnout může jen Energetický regulační úřad, kterému byl podán již v prosinci 2015 podnět na odebrání licence na obchod s elektřinou a plynem firmě Energie Pro. Nic se ale neděje a Energie Pro dál funguje. Prošel by stejný krok, kdyby se stal na úkor některé z dominantních společností na trhu, nikoliv na úkor Amper Market a 400 obcí, kterým společnost nechtěla přerušit a také nepřerušila dodávky elektřiny do jejich škol či veřejného osvětlení a kotelen. S tím protistrana zřejmě počítala. Tady je jasně vidět, kam vedou ty kolosy a korporáty a jak se cíleně ničí malí podnikatelé, a bude hůř.
Energie Pro a dosažení zisku
Energie Pro nakoupí energie od ČEZ, tu následně prodá klientům za dost vysoké ceny, tím má garantovaný zisk a provozuje jen administrativu, bez rizik a nákladů. Ty pak podstupují samostatně působící firmy jako ČEZ, EON a Amper Market. ČEZ je subjekt zúčtování, což je i velkoobchodní dodavatel komodit. Je skutečný operátor skrytý za stínovým operátorem. Jde o informace od obcí, Operátora trhu i Energetického regulačního úřadu. Podle ČEZ je ale prý vše pořádku. Subjektem zúčtování je ČEZ Prodej. Státní firma, která má vliv na celý energetický trh, vědomě spolupracuje se společností operující s finančními prostředky, které byly ukradeny obcím a firmě Amper Market. ČEZ by měla obchodní spolupráci s Energií Pro minimálně z etických důvodů ukončit. Předseda dozorčí rady skupiny ČEZ Pan Pačes i někteří politici z KDU-ČSL se vyjádřili, že je to standardní obchodní spolupráce.