Publikováno: v sekci: Aktuality.

Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům nejnižší dividendu za posledních 12 let ve výši 24 korun za akcii před zdaněním. Rozhodla o tom valná hromada po celonočním jednání.

Majoritním vlastníkem energetické společnosti ČEZ je stát prostřednictvím ministerstva financí, který vlastní 70 % akcií. Energetická skupina ČEZ letos vyplatí svým akcionářům dividendu ve výši 24 korun za akcii před zdaněním. Po téměř 19 hodinách jednání o tom rozhodla valná hromada dle návrhu představenstva. Jde o nejnižší dividendu vyplacenou za posledních 12 let. Celkem bude akcionářům vyplaceno 12,9 miliardy korun z loňského zisku. Stát jako majoritní akcionář získá asi 9 miliard korun.

Vyplacení dividendy

Dividenda se bude vyplácet od 2. července. Nižší výši dividendy akcionáři ČEZ schválili naposled v roce 2007 a činila 20 korun za akcii. Nejvyšší dividendy byla naopak v roce 2009 a činila 53 korun za akcii. V roce 2019 společnost ČEZ vyplatila 33 korun za akcii. Generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš již dříve sdělil, že bude letos vyplaceno na dividendách 99 % zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je doposud nejvyšší podíl. Výsledky energetické skupiny ČEZ se loni dostaly na pomyslné dno. Očištěný čistý zisk, ze kterého se dividenda vyplácí, klesl proti roku 2017 o 37 % na 13,1 miliardy korun.

Protinávrh

Protinávrh zástupce části minoritních akcionářů Michala Šnobra, jenž požadoval vyplacení dividendy 35 korun na akcii nebyl schvalován. Akcionáři iniciovali loni na konci listopadu první valnou hromadu svolanou na popud minoritního akcionáře. Ti budou kvůli prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady iniciovat svolání další valné hromady, protože jde o strategicky významný majetek a oni s tím nesouhlasí. Bod nebyl zařazen na aktuální valnou hromadu a dotazy k tématu nebyly zodpovězeny.

Jednání valné hromady a protest aktivistů

Jednání valné hromady bylo na 45 minut přerušeno protestem aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Dubec vniklo 6 aktivistů a dalších 20 bylo v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie pak v poklidu opustili budovu.

Hlasování

Akcionáři mají hlasovat ještě o aktualizaci strategie společnosti. Skupina ČEZ se chce více soustředit na český trh. V zahraničí se zaměří zejména na služby související s moderní decentrální energetikou. Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš uvedl, že je v plánu prodat majetek v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a zvažuje se i prodej elektráren v Polsku.

 

Sdílet