Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

Mezitím co institucionální a investoři v USA pořád netuší, kdy bude první spot Bitcoin ETF schválen USA. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), už znají datum v Austrálii – k tomu dojde 27. dubna 2022.

Austrálie se tak připojí ke Kanadě a Brazílii a stane se tak třetí velkou zemí, v níž bude povoleno obchodování spotových ETF na kryptoměnách – kromě BTC to platí o Austrálii i o ETF na Ethereu (ETH). Povolení k tomuto investičnímu produktu bylo získáno společnou žádostí australské společnosti pro správu aktiv ETF Securities a švýcarského emitenta ETFfunds 21Shares, které mají být obchodovány v australských dolarech na burze CBOE se sídlem v Chicagu.

ETF jsou investice, obchodované na standardní burze stejným způsobem jako běžné akcie. Dokážou sledovat cenu jedné akcie, komodity, jiného aktiva nebo dokonce celého koše aktiv. Příkladem je ETF na indexu S&P500, který spojuje 500 nejefektivnějších společností obchodovaných v USA.

Spot Bitcoin ETF má tedy v popisu práce sledovat cenu Bitcoinu, ale investor nekupuje bitcoin přímo, ale jen na něj navázanou „akcii“. Může to však být lákavé a přínosné pro retailové a zejména institucionální investory, protože to odstraní jejich obavy o bezpečné uchovávání této kryptoměny a ETF mají také tendenci mít daňové výhody nebo různé funkce na ochranu investorů, kdyby došlo ke krádeži.

,,Austrálští investoři jednoznačně chtějí a zaslouží si cenově dostupný, jednoduchý a profesionální způsob přístupu k rostoucí třídě kryptoaktiv,“ uvedl Hany Rashwan v tiskové zprávě CEO 21Shahres.

Kromě 21Shares by spotové ETF na Bitcoinu měl koncem dubna spustit také Cosmos, jehož ETF by měla být navázána na kanadskou ETF společnosti Purpose, se službami úschovy poskytovanými burzou Gemini se sídlem v USA. 

V USA se přitom stále spekuluje o tom, kdy SEC povolí první spot ETF. Největší šanci si připisuje žádost společnosti Grayscale Investments, která se musí do 6. července vyjádřit. SEC zatím spotové ETF v USA nepovolila, ale povolila čtyři „hybridní“ derivátové bitcoinové futures ETF, které však nejsou od investorů tak zajímavé.