Publikováno: v sekci: Aktuality.

Číňané představili nový návrh lázeňských Pasohlávek. U Nových Mlýnů chtějí postavit hotel a desítky nových bytů.

Čínská společnost RiseSun představila své velké plány na výstavbu lázeňského komplexu u Nových Mlýnů v Jihomoravském kraji. V obci Pasohlávky chce čínský investor vybudovat lázně, hotel, nákupní zóny, byty a rodinné domy. Projekt bude posuzovat obec a kraj.

Číňané představili návrh lázeňských Pasohlávek

Projekt lázeňského střediska v Pasohlávkách dostává konkrétní podobu. Jihomoravský kraj dostal plány čínského investora RiseSun, který chce investovat až 2 miliardy korun. Podle návrhu u nádrže Nové Mlýny vznikne lázeňský komplex s čtyřhvězdičkovým hotelem a nákupní zónou. Investor chce na místě postavit 42 rodinných domů.

Thermal Pasohlávky

Kvůli projektu se v polovině ledna příštího roku sejde zastupitelstvo Jihomoravského kraje, protože kraj drží 2/3 akcií ve společnosti Thermal Pasohlávky, která bude na projektu s čínským investorem spolupracovat. Zbytek akcií drží obec. Tato firma do projektu vloží pozemky v hodnotě 363 milionů korun a RiseSun zaplatí výstavbu. První etapa bude stát asi 1,2 miliardy korun. Kdy stavba začne, zatím není jasné. Projekt musí schválit zastupitelé obce. Je třeba důkladně zvážit především výstavbu 40 rodinných domů. V Pasohlávkách aktuálně plánují stavět i další investoři.

Memorandum

V září společnost Thermal Pasohlávky podepsala memorandum s developerskou skupinou RiseSun a prestižní Tianjinskou akademií o vzniku ambulance tradiční čínské medicíny. Lázeňská péče v Pasohlávkách bude zaměřena na léčbu pohybových a kožních onemocnění, neurologických problémů a dýchacích onemocnění. Prvky tradiční čínské medicíny léčbu vhodně doplní. Tianjinská akademie bude plnit funkci odborného garanta, nastaví projekt a vyškolí personál. Tianjinská akademie představuje jednu z nejznámějších čínských univerzit a je vyhlášená kvalitou výuky i lékařského personálu. Výuka probíhá v anglickém jazyce a v minulém roce škola otevřela kliniku i v Polsku.

Stavba

Středisko na jižní Moravě s kapacitou 2 000 hostů by mělo vytvořit pracovní místa pro 500 až 700 lidí. Podle lázeňských odborníků by mohl být problém pracovníky sehnat. V současnosti je jich na trhu nedostatek. Lázně vzniknou na zelené louce na ploše 20 hektarů. Pasohlávky leží 30 km jižně od Brna. Žije v nich 700 obyvatel. Obec je na břehu vodní nádrže Nové Mlýny a v katastru jsou hydrotermální zdroje. V blízkosti je chráněná krajinná oblast Pálava a Lednicko-valtický areál, a okolí často navštěvují turisté.

Sdílet