Navzdory tomu, že konec roku 2021 nedopadl podle plánu s dosažení ceny BTC na 100 000 dolarů, s chladnou hlavou je třeba zpětně zhodnotit, že uplynulý rok byl pro krypto trh úspěšným.
Cena primární kryptoměny, Bitcoinu, se před rokem pohybovala okolo 29 tisíc dolarů, dnes se Bitcoin obchoduje za více než 47 000 dolarů. Druhá nejznámější kryptoměna, Ethereum, zahájilo rok 2021 na ceně 738 dolarů (dnes se obchoduje za 3700 dolarů, Binance Coin se pohyboval na ceně 37 dolarů, dnes se obchoduje za 525 dolarů, Solana se prodávala za 1,51 dolaru, dnes za 175 dolarů, Cardano za $0,179 dolarů, dnes za 1,36 dolaru, a s výčtem bychom mohli dále pokračovat. Když se podíváme zpětně na vývoj cen kryptoměn, nechápete, že byl Bitcoin označen za mrtvý.
Bitcoin v roce 2022 – co ho bude ovlivňovat?
Bitcoin ovlivňuje řada faktorů. Co by tedy mohlo mít vliv na jeho vývoj v tomto roce?
Inflace:
Nárůst cen může Bitcoin ovlivnit dvěma způsoby. Bitcoin vypadá lákavě kvůli vlastnostem, kterými se liší od fiat měn- vzácným ho dělá omezený neměnný počet pomocí decentralizace, zároveň však představují určitá rizika- v období nejistoty se investoři mohou držení bitcoinu obávat.
QE/úrokové sazby:
Americká centrální banka, FED, kvůli rostoucí inflaci zmírňuje tištění peněz a nejspíše bude v roce 2022 zvedat úrokové sazby. To by mohlo ovlivňovat i akciové trhy a i Bitcoin. Podobné kroky můžeme očekávat i od ECB.
Adopce v bankách:
Ve Spojených státech se budou probírat zákony, které by mohly usnadnit americkým bankám zacházení s BTC. Je možné, že Bitcoin se v nich zaklimatizuje, což může podpořit jeho adopci.
Bitcoin ETF:
Po tom, co v roce 2021 došlo ke schválení Bitcoin Futures ETF, mohou být první schválené spotové BTC ETF na řadě. Pro investory ve Spojených státech by se takový produkt jevil velmi lákavě. Pravděpodobně největší šanci ke schválení má žádost od firmy Grayscale, která skrze fond Grayscale Bitcoin Trust vlastní zhruba 650 000 BTC.
COVID 19:
Kolik dalších vln a lockdownů nás v roce 2022 čeká bohužel nevíme. Pandemie koronaviru však neovlivňuje jen zdraví lidí, ale i ekonomiku po celém světě. Omezuje dodavatelské řetězce a tím přispívá k nárůstu inflace. Samotná inflace je s Bitcoinem hojně spojována.