Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

Co je Solana?

Solana je vysoce funkční open source projekt, který implementuje nový, bezdovolený a vysokorychlostní blockchain layer-1. V roce 2017 ho vytvořil Anatolij Jakovenko, bývalý výkonný ředitel Qualcommu, Solana si klade za cíl zmenšit propustnost nad rámec toho, čeho obvykle dosahují populární blockchainy, a přitom udržet nízké náklady. 

Solana implementuje inovativní hybridní konsensuální model, který kombinuje unikátní algoritmus důkazu historie (PoH) s bleskurychlým synchronizačním motorem, což je verze proof-of-stake (PoS).

Díky tomu může síť Solana teoreticky zpracovat více než 710 000 transakcí za sekundu (TPS) bez nutnosti jakéhokoliv řešení škálování. 

Architektura třetí generace blockchainu Solana je navržena tak, aby usnadňovala inteligentní uzavírání smluv a decentralizovanou tvorbu aplikací (DApp). Projekt podporuje řadu decentralizovaných finančních platforem (DeFi) a také nezastupitelných tokenových (NFT) tržišť. 

Solana blockchain byl zaveden během počátečního boomu nabídky mincí v roce 2017 (ICO). V roce 2018 byl vydán interní testnet projektu, po němž následovalo několik fází testnetu vedoucích k případnému oficiálnímu spuštění hlavní sítě v roce 2020. 

V čem je Solana jedinečná?

Cílem ambiciózní konstrukce Solana je svým jedinečným způsobem vyřešit blockchainové trilema, koncept navržený tvůrcem Etherea Vitalikem Buterinem. Toto trilema popisuje soubor tří hlavních výzev, kterým vývojáři čelí při budování blockchainů: decentralizace, bezpečnost a škálovatelnost. 

Všeobecně se věří, že blockchainy jsou postaveny tak, že nutí vývojáře obětovat jeden z aspektů ve prospěch ostatních dvou, protože mohou poskytnout pouze dva ze tří výhod v daném okamžiku. 

Platforma Solana blockchain navrhla hybridní konsensuální mechanismus, který dělá kompromisy v oblasti decentralizace s cílem maximalizovat rychlost. Inovativní kombinace PoS a PoH dělá ze Solany jedinečný projekt v odvětví blockchainu.

Obecně platí, že blockchainy mají větší škálovatelnost, v závislosti na počtu transakcí za sekundu, které mohou podporovat, čím více a lépe měří. V decentralizovaných blockchainech je však časové nesrovnalosti a vyšší propustnost zpomalují, což znamená, že více uzlů ověřujících transakce a časová razítka zabere více času. 

Ve zkratce, Solany konstrukce tento problém řeší tím, že jeden vedoucí uzel je vybrán na základě mechanismu PoS, který sekvenuje zprávy mezi uzly. Síť Solana tak přináší užitek a snižuje pracovní zátěž, která vede ke zvýšené propustnosti i bez centralizovaného a přesného zdroje času.

také Solana vytváří řetězec transakcí tím, že hashuje výstup jedné transakce a používá ji jako vstup další transakce. Tato historie transakcí dává název hlavnímu konsensuálnímu mechanismu Solany: PoH, koncept, který umožňuje větší škálovatelnost protokolu, což zase zvyšuje použitelnost. 

Jak přípravek Solana působí? 

Stěžejní složkou protokolu Solana je proof-of-history, sekvence výpočtů, která poskytuje digitální záznam, který potvrzuje, že v síti došlo k události v jakémkoli okamžiku. Mohou být prezentovány jako kryptografické hodiny, které dávají časové razítko každé transakci v síti, spolu s datovou strukturou, která může být jejich jednoduchým doplněním.

PoH se spoléhá na PoS pomocí algoritmu Tower Byzantine fault tolerance (BFT), což je optimalizovaná verze praktického protokolu pBFT. Solana ho používá k dosažení konsensu. Tower BFT udržuje síť bezpečnou a funkční a funguje jako další nástroj pro ověřování transakcí. 

Navíc PoH lze považovat za vysokofrekvenční funkci ověřitelné prodlevy (VDF), trojitou funkci (nastavení, vyhodnocení, ověření), která zajišťuje jedinečný a spolehlivý výstup. Společnost VDF udržuje pořádek v síti tím, že dokazuje, že výrobci bloků čekali dost dlouho na to, až se síť pohne kupředu.

Solana používá 256bitový zabezpečený hash algoritmus (SHA-256), sadu proprietárních kryptografických funkcí, které produkují 256bitovou hodnotu. Síť pravidelně vzorkuje číslo a hashe SHA-256, poskytuje data v reálném čase podle sady hashe obsažených na centrálních procesorových jednotkách. 

Solana validators mohou použít tuto sekvenci hashe pro záznam konkrétního kusu dat, který byl vytvořen před generováním specifického hash indexu. Po vložení tohoto konkrétního údaje se vytvoří časové razítko pro transakce. Aby bylo dosaženo požadovaného obrovského počtu TPS a času pro vytvoření bloků, musí mít všechny uzly v síti kryptografické hodiny, které sledují události, místo aby čekaly na ověření transakcí jinými validátory. 

Token Solana (SOL)

Solana tokenem je SOL. Je to Solana nativní a užitkový token, který poskytuje prostředek pro přenos hodnoty, stejně jako blockchain bezpečnost prostřednictvím sázky. Společnost SOL byla uvedena na trh v březnu 2020 a usilovala o to, aby se stala jednou z deseti největších kryptoměn vstupujících do vesmíru prostřednictvím celkové tržní kapitalizace. 

Systém operací tokenů SOL je podobný systému používanému v blockchainu Ethereum. I když fungují podobně, Držitelé tokenů ze společnosti Solana token sázejí, aby potvrdili transakce prostřednictvím konsensuálního mechanismu PoS. Token Solana se dále používá k získávání odměn a placení transakčních poplatků a zároveň k tomu, aby se uživatelé mohli podílet na správě.

Když zodpovím otázku, kolik mincí Solana existuje, bude v oběhu uvolněno více než 500 milionů žetonů, přičemž současná celková dodávka Solany přesahuje 511 milionů žetonů – cirkulující nabídka Solany je něco přes polovinu. 

Okolo 60 % tokenů SOL ovládají zakladatelé Solany a Nadace Solana, přičemž pouze 38 % je vyhrazeno pro komunitu. Pokud byste chtěli vědět, kde koupit Solana, tokeny SOL lze zakoupit na většině burz. Nejlepší kryptoměnové burzy pro obchodování v Solaně jsou Binance, Coinbase, KuCoine, Huobi, FTX a další.