Publikováno: v sekci: Aktuality.

Makléřská společnost Cyrrus prodala 939 000 akcií společnosti Innovative Commerce bez vědomí jejich majitelů. Podle ní byly prakticky bezcenné.

Chvíli po tomto prodeji začaly akcie společnosti kotované na polské burze růst. Klienti chtěli své akcie prodat, ale zjistili, že je už nemají. ČNB dala makléřské společnosti milionovou pokutu. Ta popírá přečin a označuje to za administrativní pochybení. Společnost Cyrrus je jedním z největších obchodníků s cennými papíry. Jde o jeden z nejzávažnějších prohřešků na kapitálovém trhu. Asi 60 klientům zpronevěřila akcie, které měli na svých účtech. Celkem šlo o 939 000 akcií společnosti, které se obchodovaly na varšavské burze. Podle ČNB banka porušila povinnost obezřetného poskytování investičních služeb. Poukázala na to, že nešlo o první prohřešek společnosti.

Akcie společnosti Innovative Commerce

Na ztrátu přišel jeden z klientů koncem roku 2016. Akcie společnosti Innovative Commerce považoval za téměř bezcenné, ale všiml si, že se začaly opět obchodovat a jejich kurz začal dost výrazně stoupat. Zavolal makléřovi, aby je pomalu začal prodávat. Překvapeně ale zjistil, že už žádné akcie, kterých v roce 2011 nakoupil 123 000, už nemá. Společnost tvrdila, že prakticky bezcenné akcie převedla na svůj účet, aby tak klienti ušetřili na poplatcích. Pak je prodala dál bez svolení klientů. Peníze za prodej Cyrrus ale klientům už nepřevedl. Udělal to až poté, co klient podal podnět dohledu nad kapitálovým trhem ČNB.

Makléřská společnost Cyrrus a porušení zákona

Společnost Cyrrus se ve správním řízení před ČNB k porušení zákona přiznala. Podle ni došlo k administrativnímu pochybení a v době prodeje byly akcie oceňovány jejich nulovou hodnotou. S akciemi v té době bylo na burze obchodování pozastaveno a žádnou škodu tak podle nich klientům nezpůsobili. Společnost Cyrrus tvrdí, že prodej byl pro klienty výhodný, protože jej prodala za více než dvojnásobek jejich tehdejší hodnoty. V opačném případě by jim zbyly bezcenné akcie. Nikdo jiný, než tehdejší zájemce, je nechtěl koupit. Zda bude společnost Cyrrus pokutu akceptovat, nebo zda se proti jejímu udělení následně odvolá ke správnímu soudu, zatím není známo.

Sdílet