Publikováno: v sekci: Aktuality.

Akcie je majetkový podíl u konkrétní akciové společnosti s právem podílu na zisku formou dividendy.

Akcie je sice ještě pro mnohé synonymem hazardu, ale také symbolem výdělku. Akcie představuje majetkový podíl u dané akciové společnosti a dává svému majiteli právo na podíl na zisku formou dividendy. Ceny akcií ale mnohdy výrazně kolísají, což je třeba sledovat. Při ekonomické recesi mohou spadnout i na poloviční hodnotu. V průměru ale dlouhodobě ceny akcií ve světě rostou rychleji než inflace, asi 3 až 4 % ročně nad inflací. S růstem cen akcií dlouhodobě rostou také vyplácené dividendy. Na rozdíl od dluhopisů a nemovitostí je renta formou dividend u akcií méně stabilní, za to ale dlouhodobě finančně nejvýhodnější.

Dividendový výnos u akcií a společnosti ČEZ i Philip Morris

Dividendový výnos u akcií může být až 6 % ročně, standardně asi okolo 2 až 3 %. Průměrný dividendový výnos akcií stabilně vyplácejících dividendy v indexu MSCI World je aktuálně 2,43 % ročně. Nejvíce se v České republice jako dividendová investice kupují akcie společnosti ČEZ a Philip Morris. Mají vysoký hrubý dividendový výnos asi 7,5 %, po zdanění 6,5 % čistého. Jde ale o přesnou ukázku společností s dost špatným růstovým potenciálem spíše v záporných číslech. Společnosti vyplácejí 100 % zisků na dividendách. Renta z dividend je z počátku vysoká, ale dlouhodobě zřejmě příliš neporoste.

Pevné postavení na trhu a společnost Nestlé

Lepší možností je dát přednost globálním společnostem s pevným postavením na trhu, dlouhodobě těžících z rostoucího počtu obyvatel na světě a se schopností dlouhodobě promítat inflaci do cen vlastních výrobků a služeb. Příkladem je švýcarská potravinářská společnost Nestlé s dividendovým výnosem akcií 3 % za rok. Podobných akcií je třeba vybrat do svého portfolia víc pro lepší rozložení rizika. Nedejte se zmást tím, že jde na první dojem o výrazně menší dividendový výnos než u akcií ČEZ. Nestlé každoročně navyšuje svou vyplácenou dividendu a dlouhodobě pak bude renta z dividend akcií mnohem vyšší než v případě ČEZ. Za 20 let stoupla dividenda u akcií Nestlé více než 7x.

Dlouhodobá výnosnost

Průměrné úroky dluhopisů, dividend u akcií či nájemného u nemovitostí jsou možná na první pohled srovnatelné a pohybují se kolem 2 až 3 % po zdanění. Sledujte ale rozdíly jejich dlouhodobého vývoje. Úroky u dluhopisů jsou konstantní s reálnou klesající hodnotou. Nájemné u nemovitostí se vyvíjí a roste s inflací a má stejnou reálnou hodnotu. Dividendy u akcií rostou o něco rychleji než inflace a jejich reálná hodnota roste. V horizontu 20 let dividendy mohou vynést i o 1/2 víc než nájem z nemovitosti a 2x více v porovnání s úroky u dluhopisů. Je zde pouze třeba dát pozor na výrazné výkyvy cen. To je i důvod, proč dává hodně lidí přednost nemovitostem. Kombinace nemovitostí a akcií dávají pevné pilíře, o které se lze pevně opřít.

Dividendové fondy

Obtížná správa vlastního akciového portfolia můžu být nahrazena investicí do akciového fondu, který právě spravuje akcie společností jako je Nestlé a jiné. Některé fondy jsou zařazeny do dividendové třídy a fond vyplácí svým podílníkům pravidelnou dividendu z výnosů. Odpadne nutnost sledování vývoje byznysu jednotlivých firem s mnohem jednodušším zdaněním výnosů. Široce rozložené portfolio do různých akcii automaticky zajistí měnové riziko do korun. Za správu fondu zaplatíte správci majetku fondu správcovský poplatek asi 1 až 2 % ročně.

Sdílet