Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

  • Zásoby Luny vzrostly z 340 milionů na 6,5 bilionu během pouhých několika dní.
  • Síť byla nyní pozastavena, aby zastavila krvácení. 

Cirkulující zásoby Luny (LUNA) se vyhouply na více než 6,5 bilionu ve chvíli, kdy byl terra blockchain podruhé zastaven ve snaze zachránit hroutící se ekosystém.

Za posledních několik týdnů – až do doby před pouhými třemi dny – se zásoby Luny podle údajů společnosti Terra Analytics pohybovaly jen kolem 340 000. To bylo do té doby, než TerraUSD (UST) v pondělí ztratila zavěšení na dolar a nastartovala sestupnou spirálu pro Lunu, což byl související symbol, který měl podepřít hodnotu UST.

Podle návrhu UST měly prodeje Luny pomoci algoritmickému stablecoinu udržet paritu s americkým dolarem. Jakmile však UST ztratilo zavěšení a investoři se pokusili hromadně inkasovat, mechanismus vyvinul na Lunu velký tlak na snižování. Horší je, že čím více cena Luny klesala, tím větší byl tlak na snižování. To vytvořilo začarovaný kruh, který drtil cenu Luny a zrychloval její nabídku v exponenciálním měřítku.

V úterý síť vydala 40 milionů žetonů Luny. Ve středu se začaly prudce zvyšovat cirkulující zásoby Luny a dosáhly 1,5 miliardy tokenů. Ve čtvrtek se tak dostalo na novou úroveň, když vystřelilo až na 176 miliard tokenů, a to navzdory tomu, že řetězec byl na krátkou dobu zastaven. Dnes dosáhla 6,5 bilionu a ještě by rostla, kdyby se blockchain podruhé nezastavil.

Vzhledem k tomu, že se nabídka během pouhých tří dnů zvýšila téměř sedmnáctitisíckrát, vývojáři pracující na Terra to nakonec vyhlásili a rozhodli se zastavit blockchain v pátek časně ráno, dokud nepřijdou na způsob, jak projekt oživit.

„Validátory Terra síť zastavily, aby přišly s plánem na její rekonstrukci,“ uvedla terraformlabs na Twitteru.

Na tento zásobovací šok se vrhli bitcoináři, kteří poukazují na nabídku bitcoinu s jeho pevným emisním harmonogramem, který zúží na zhruba 21 milionů mincí.