Státy vyvážející ropu se dohodly na snížení její produkce o desetinu. Reagovaly na pokles poptávky související s pandemií koronaviru.
Týden plný bilaterálních jednání a videokonferencí mezi zástupci států těžících ropu z celého světa má svůj výsledek. Organizace zemí vyvážejících ropu – OPEC a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se dohodli, že dojde v květnu a v červnu ke snížení těžby o 9,7 milionů barelů denně. To představuje snížení těžby přibližně o desetinu celosvětové produkce ropy. Dohoda je reakcí na pokles poptávky po ropě v důsledku současné pandemie šířící se nemoci covid-19.
Snížení produkce ropy
Ke snížení produkce se kromě členských zemí organizace OPEC+ přidalo i USA, Brazílie a Kanada. Do budoucna se k redukci těžby této suroviny možná přidají i další země skupiny G20. Díky dohodě by měla na čas utichnout cenová válka Ruska a Saúdské Arábie, která způsobila pokles ceny ropy na minimum zaznamenané od roku 2002. Dohodu blokovalo zejména Mexiko, které si v diplomatickém vítězství vynutilo snížení těžby pouze o 100 000 barelů denně. O dalších 3,7 milionu barelů sníží svou těžbu Spojené státy, Brazílie a Kanada, jak napsala agentura Bloomberg.
Omezení těžby ropy
Doba omezení těžby ropy je stanovena na 2 roky. Po dvou měsících, od července do konce roku 2020 bude těžba ropy omezena už pouze o 7,6 milionu barelů denně a pak do dubna 2022 o 5,6 milionů barelů. Uzavření dohody na svém Twitteru potvrdil a komentoval prezident USA Donald Trump, který o snížení jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a saúdským králem Salmánem bin Abd al-Azízem. Poděkoval jim za skvělou dohodu pro všechny strany, která podle něj zachrání stovky tisíc pracovních míst v oblasti energetiky ve Spojených státech amerických.
Budoucnost těžby ropy
Dohodu komentoval i šéf výzkumu trhu komodit ze společnosti Citigroup Ed Morse a uvedl, že jde o bezprecedentní opatření pro bezprecedentní časy. Analytici se však obávají, že ani obrovské snížení těžby ropy nebude stačit ke stabilizaci trhu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se v ČR klesnou ceny pohonných hmot pod 27 korun za litr. Benzín by se podle něj mohl stabilizovat na cenové úrovni kolem 26,50 koruny za litr a nafta na částce kolem 26,70 koruny za litr.