Publikováno: v sekci: Aktuality.

Užívání kreditních karet k platbě za nákupy má pro podniky a spotřebitele negativní důsledky. BTC nabízí lepší alternativu plateb.

Bitcoin se rychle stává akceptovaným prostředkem k provádění transakcí. Velké společnosti jako je například online prodejce Overstock.com a mobilní poskytovatel AT&T již umožňují zákazníkům platit v BTC. A seznam podniků, které přijímají bitcoiny se každým dnem rozšiřuje.

Na základní úrovni tento trend dokazuje, že bitcoin není zbytečná kryptoměna, jak někteří kritici rádi tvrdí, ale představuje něco zásadnějšího. Má potenciál nahradit běžné systémy zpracování plateb, jako jsou Visa a MasterCard.

Může to znít přehnaně, ale existuje mnoho výhod, které Bitcoin spotřebitelům i obchodníkům nabízí. A pokud víte něco o kreativní destrukci vlastní kapitalistickým společnostem, bitcoin nahrazující kreditní karty je jen otázkou času.

Když za produkt platíte kreditní kartou na prodejním místě, peníze nejdou přímo k obchodníkovi. Celý  proces  zahrnuje vás (držitele karty), vaši banku, síť kreditních karet, banku obchodníka a obchodníka.

Chcete-li platit v BTC, převedete mince z peněženky na adresu příjemce podepsáním transakce svým soukromým klíčem . Platba je zaznamenána na bitcoin blockchainu, což je obdoba účetní knihy používané k zaznamenávání transakcí. Rozdíl je v tom, že tato účetní kniha je veřejná a položky nelze upravovat ani mazat. Na zpracování transakce se nezúčastňují žádné třetí strany, a proto je bitcoin v bílé knize popsán jako „elektronický peněžní systém typu peer-to-peer“.

Při srovnávání BTC s kreditními kartami kritici často zdůrazňují rozdíly v rychlosti zpracování obou systémů. Například Visa zpracovává 24 000 transakcí za sekundu (TPS), BTC zpracovává 5-7 TPS.

Taková srovnání však opomíjejí mnoho zásadních detailů. Přiložením vaší kreditní karty se peníze automaticky nevloží na účet obchodníka. Místo toho společnostem vydávajícím kreditní karty trvá několik dní , než autorizují a zúčtují platbu.

Nevýhodou při spoléhání se na více stran, jako to dělají platby kreditní kartou, je to, že se zvyšuje riziko škodlivého útoku. Když na webu elektronického obchodu zadáte údaje o své kreditní kartě, dáváte mu oprávnění strhávat peníze z vašeho účtu. Velké podniky, včetně Equifax , Neiman Marcus , Target a Marriott Hotels , se staly obětí cílených útoků, jejichž cílem bylo ukrást zákazníkům informace o kreditních kartách.

Kromě částky a adresy příjemce Bitcoin nevyžaduje žádné další informace pro zpracování platby. Transakci stačí pouze autorizovat soukromým klíčem, bezpečně uloženým ve vaší peněžence.