Publikováno: v sekci: Aktuality.

V Číně se kvůli šíření koronaviru stále více propouští a dochází ke snižování cen. Čínský sektor služeb se otřásá v základech a je kvůli epidemii aktuálně na nule.

Průzkum mezi nákupními manažery – PMI provedený soukromými firmami Caixin a Markit přinesl alarmující výsledky. V únoru aktivita v čínském sektoru služeb kvůli šířící se epidemii koronaviru rekordně klesla. V oblasti nových objednávek byl zaznamenán rapidní propad a jsou na nejnižší pozici od globální finanční krize. Drobní podnikatelé v Číně poprvé za téměř rok a půl začali propouštět a snižovat cenu svých služeb. Jejich aktivita je na nule.

Obava z bankrotů

Ekonomové žádají rychlou pomoc pro sektor služeb, aby se zabránilo bankrotům v masovém měřítku. Čínská centrální banka na konci února poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu s cílem podpořit domácí hospodářství zasažené epidemií koronaviru. Zvažují se další opatření, která mají druhou největší ekonomiku světa opět dostat do kondice.

Podpora drobných podnikatelů

Vláda musí rychle přijmout opatření na podporu sektoru zahrnujícího mnoho malých obchodníků, kteří jsou nejvíce ohroženi koronavirovou krizí. Podnikatelská aktivita se v současné době téměř zastavila. Desítky milionů lidí musí zůstat doma. Restaurace, divadla, kina a obchodní centra jsou uzavřena.

Počet nevyřízených objednávek stoupá

Nevyřízené objednávky se v únoru vyšplhaly na rekordní maximum. Spousta firem není schopno dodat své služby a mají zavřeno. Poptávka klesla zejména na domácím trhu a výrazně se snížily i nové objednávky ze zahraničí. Dílčí index poptávky po vývozu klesá nejvíce od počátku sledování, tedy od září 2014. Index zaměstnanosti klesl na rekordní minimum. Slevy jsou největší za téměř 8 let. Očekávání vývoje podnikání v příštím roce jsou nyní nejhorší od roku 2005.

Čínský index PMI

V únoru se čínský index PMI propadl na 26,5 bodu z lednových 51,8 bodu. Jde o první měsíční pokles pod hranici 50 bodů, zaznamenaný od začátku průzkumu před téměř 15 lety. Tato dosažená hranice odděluje růst aktivity od poklesu.

Průzkum Caixin a Markit

Průzkum Caixin a Markit zaměřený na soukromý sektor a menší firmy orientované na vývoz odráží výsledky oficiálního průzkumu zveřejněného na konci února statistickým úřadem. Ten ukázal propad indexu PMI na rekordní minimum 29,6 bodu.

Průzkum čínské banky China Merchants Bank

Únorový průzkum čínské banky China Merchants Bank mezi 20 000 společnostmi převážně v sektoru služeb ukázal, že téměř 20 % společností čelí vážným problémům kvůli epidemii koronaviru a téměř 6 % je na pokraji kolapsu. Ekonomové tvrdí, že pro tyto společnosti bude obtížné vykompenzovat výpadek tržeb.

Sdílet