Digitální mince Ethereum byla projektem ruského programátora, Vitalika Buterina. Tato kryptoměna je mladší než nejpopulárnější kryptoměna, Bitcoin. Jeho zrod se datuje v červenci 2015.
Ethereum blockchain
Tato kryptoměna je založená na blockchainu Ethereum. Jedná se o decentralizovaný systém k zaznamenání a uskutečňování smart kontraktů.
Ethereum patří do next-generation kryptoměn, někdy se tato skupina nazývané jako „Bitcoin 2.0”. Mezitím co BTC funguje na principu proof-of-work, ke kterému je potřeba energeticky náročných početních operací k těžbě mincí, Ethereum se přesune z principu proof-of-work do principu proof-of-stake. Jedná se o systém, ve kterém není zahrnuta těžba kryptoměny a transakce jsou zde potvrzovány peněženkami akcionářů.
Jejich část na celkovém množství pak stanoví výši zisku. Zisk jim náleží po připojení se do provozu sítě transakcí a jejich ověřování. Podmínkou je minimální vklad 32 etherů. Odměna je vyplácena v kryptoměně, ročně může dosahovat 5-19%. Zavedení této novinky se ale stále posouvá, spuštění systému proof-of-stake na Ethereu může ještě trvat pár měsíců.
Energeticky náročný proces
Energy consumption index usuzuje, že na těžbu Etherea se spotřebuje 23,6 terawatthodin za rok, to je pro představu podobně jako spotřeba celého Ekvádoru. Proof-of-work kryptoměny užívají energetickou náročnost jako pojistku před případným útokem hackerů. Pokud by se hacker snažil manipulovat veřejnou účetní knihou kryptoměny a zkoušel měnit transakce, musel by celý účet za elektřinu uhradit, nejedná se tedy o zanedbatelnou částku. Stoupenci digitálních měn dále uvádí, že energie pro těžbu virtuálních mincí pochází z obnovitelných zdrojů.
V porovnání s Bitcoinem je těžba Etherea dostupnější, těžit ho lze i klasickými grafickými kartami. To však může mít i negativní následek. Zvýšená pozornost o těžbu etherea zapříčinila nedostatek vysoce výkonných grafických karet.